10 bin kişinin yaşadığı mahallede okul ve cami yok! Mahalleli destek bekliyor

10 bin kişinin yaşadığı mahallede okul ve cami yok! Mahalleli destek bekliyor

Efeler ilçesindeki merkez mahallelerin çoğunda cami ve mektep bulunurken, Fatih Mahallesi’nde bulunmaması uyarı çekiyor. Kültürlü genelinde bin 146 cami var ancak yaklaşık 10 bin nüfusu olan Fatih Mahallesi sınırlarında ise cami bulunmuyor. Efeler’deki 83 mahalle içerisinde cami bulunmayan tek mahalle olan Fatih Mahallesi sakinleri ise mahallelerine okul ve cami yapılması için yetkililerden takviye bekliyor.

“OKULA GİDEN ÇOCUKLARIMIZ ZORLUK ÇEKİYOR”

10 bin nüfuslu mahallerinde mektep ve cami olması gerektiğini açıklayan Fatih Mahalle Muhtarı Yıldız Karadaş Taşçıoğlu, “Mahallemizde ilkokul, ortaokul ve camimiz değil. 4+4 eğitim sistemine geçilmeden önce mahallemizde Nahit Menteşe İlköğretim okulumuz vardı. Mahallemizde ayrıca ilkokul keza ortaokul çocuklarımız buraya gitmekteydi. Oysa 4+4 sistemine geçince Nahit Menteşe Ortaokulu oldu. İlkokula giden çocuklarımız, komşu mahalledeki okula gitmek zorunda kaldılar. sonra 2 yıl önce de ortaokulumuzu depreme dayanıksız gerekçesi ile yıktılar. Bugüne geldiğimiz de okulumuzun yapımı için hemen şimdi kepçe zeka vurulmadı. Bu da okula giden çocuklarımız için büyük handikap ve büyük zorluk çekmekteler. En Az aidat ile geçinen ailelerin servis parası ödemesi muhtemel yok, olarak komşu okula gitmekte de güçlük çekiyorlar. 10 bine yakın nüfusun olduğu bir mahallede ise bir ilkokul ve ortaokul olmalı” dedi.

10 bin kişilik nüfusa sahip mahallenin sakinleri okul ve cami istiyor

“ŞİMDİYE KADARKİ GİRİŞİMLERİMİZ SONUÇSUZ KALDI”

AYNI ZAMANDA Kültürlü’da camisi olmayan tek semt olduklarını da sözlerine ekleyen Muhtar Taşçıoğlu, “Camisi olmayan tek mahalleyiz. Bu konuda şimdiye kadarki girişimlerimiz sonuçsuz kaldı. İmarda cami alanı için yer bölünmüş olsaydı, arsamız olsaydı, cami yaptırmak için yardımseverlerden talepte bulunabilirdik. koskocoman, fazla gösterişli bir cami talebimiz yok. Sadece ibadete yanıt verebilecek gösterişsiz yapılmış, ucuza mal edilmiş bir cami talep ediyoruz. Aydınlatılmış Valisi Hüseyin Aksoy’un muhtarlar ile yaptığı son toplantıda da sorunlarımız dile getirdim ve valimiz gerekenin yapılacağını söylemişti. Fatih Mahallesi sakinleri adına da onların sözcüsü olarak sürecin hızlandırılmasını talep ediyoruz” diye konuştu.

10 bin kişilik nüfusa sahip mahallenin sakinleri okul ve cami istiyor

“ÇOCUKLARIMIZ YORULUYOR”

Çocuklarının her sabahtan zorlandığını açıklayan semt sakini Aynur Bulut, “4 tane çocuğum var. Her bir çocuğum da öbür okullara gidiyor. Kendi mahallemde bir okulumuz olsaydı güçlük çekmeyiz. Ben de daha gizli ederim. Servis ücretleri zaten yüksek olduğu için çocuklarımızı servise veremiyoruz. Her gün sabahtan yürüyerek gidip geliyoruz. Çocuklarımız da zorlanıyor ve yoruluyorlar. Mahallemize bir mektep yapılsa sevinirim” ifadelerini kullandı.

10 bin kişilik nüfusa sahip mahallenin sakinleri okul ve cami istiyor

“YAĞMUR, BALÇIK VAR”

Mektep mesafesinin uzaktan olduğunu gösteren semt sakini Hülya Taş ise, “3 çocuğum var. Kızım ilkokula gidiyor. İlkokul zaten fazla uzak ve bundan dolayı koskocoman can sıkıntısı çekiyoruz. Hesaplı anlamda zaten huzursuz bir dönemde olduğumuz için çocuklarımız uzak bir yere gittiği süre servis olayı oluyor. Bunu da karşılayabilecek fazla fazla aile değil. Bu yüzden çocuğumu da alıp uzun uzaklık yürümek zorunda kalıyoruz. Yağmur balçik var. Her türlü sıkıntılar karşısında bunu beraber göğüslemek zorunda kalıyoruz. Kızım fazla yoruluyor. AYNI ZAMANDA mektep uzak olduğu için ailelerde de güvensizlik oluşuyor. Kendini dar hissedemiyor. Çünkü çocuğu uzaktan bir mesafede ona hemencecik ulaşamayacağını düşünüyor. şu anda Fatih Mahallesi’nde az daha 3 evde bir ilkokul ya da ortaokul öğrencisi var lakin okulumuz yok. İlkokulda sınıflar 50 kişi, çocuklar istedikleri eğitimi alamıyor. Bu konuda bize takviye olunmasını istiyoruz. Vatandaş olarak hakkımızı istiyoruz ve okul istek ediyoruz” dedi.

Mahallelerinde okul isteyen 3. sınıf öğrencisi Suna Mira Dilek de, “Okula sırası gelmişken çok zorlanıyorum. Ayaklarım ağrıyor, yürümekte çok zorlanıyorum. Yürürken defalarca ‘anne bundan böyle oturalım, biraz dinlenelim sonradan devam ederiz. Anne ben artık servisle gidebilir miyim’ diyorum. Mahallemde okul isterdim. Orada daha çok eğlenirdim ve daha eksik yürürdüm” dedi.

10 bin kişilik nüfusa sahip mahallenin sakinleri okul ve cami istiyor

“NAMAZIMIZI EVDE KILIYORUZ”

15 senedir Fatih Mahallesi’nde oturan 81 yaşındaki Şevket Karataş, “Sürekli bir camimiz olsun istedik. Çünkü komşu mahallenin camisi uzak düşüyor ve bize bir tane arsa veren olsun dedik. Maalesef onu da veren olmadı. Bir türlü bir cami yeri bulamadık. Biz fiilen camiye gidemiyoruz. Çünkü uzakta düşüyor cami. Yaşım 81 ve artık yürüyemiyorum. Evde namazımı kılıyorum. Yapacak bir şeyimiz yok. Hayırseverlerden bir arsa bulsak. En azından bir mescit yaptırırız. Tüm mahallelerin camisi var bizim yok. Bir cami istiyoruz. BUNUNLA BERABER okulumuzda değil. Buradaki okulu yıktılar o da değil. Buradaki çocuklar öteki mahalledeki okula gidiyorlar. Yazık yani. Dikkate Almak gerekli yani” diye konuştu.

“EZAN SESİNE HASRET KALDIM”

Sela ve ezan sesine hasret kaldığını belirten semt sakini Mesude Çetin ise şunları söyledi: “15 yıldır bu mahalledeyim ve 15 yıldır ezan sesine hasret kaldım. Cami için müracaat ettik fakat hiç kimse ilgilenmedi. Ne ezan sesi ne sela sesi duyuyoruz. Yarın öldüğümüzde kimin öldüğü kesin olmayacak yani. Biz ölünce kimsenin haberi olmayacak. Bir an önce yetkililerden camimizin yapılmasını istiyoruz.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir