14 çocuğa işkence ve istismar suçlarından yargılanan Kur’an kursu müdürü ve hizmetlisi tutuklandı

14 çocuğa işkence ve istismar suçlarından yargılanan Kur'an kursu müdürü ve hizmetlisi tutuklandı

Palandöken ilçesindeki Hacı Bahattin Evgi Erkek Yatılı Kur’an Kursu’nda kalan M.K., ailesine yurtta belletmen olarak ödev yapan Hakan Aslankafa’nın kendisini tehdit edip, cinsel istismarda bulunduğunu söyledi. Bunun üstüne aile, 2 Aralık 2021’de Aslankafa hakkında kabahat duyurusunda bulundu.

Soruşturma başlatan polis ekipleri, Hakan Aslankafa’yı gözaltına aldı. Pedagog eşliğinde M.K.’nin ifadesine başvuruldu. Emniyetteki ifadesinde suçlamaları reddeden Aslankafa, 1 gün sonra sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Aslankafa, 8 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla 31 Mayıs 2022’de yargılandığı 4’üncü Ağır Cinayet Mahkemesi’nce ilk duruşmada 119 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Soruşturmada, kursta kalan ve yaşları 10 ile 12 arasında değişen 14 çocuğun ise işkenceye maruz kaldığı ortaya çıktı.

İŞKENCEYİ ANLATTILAR

Kurs müdürü ve hizmetli hakkında hazırlanan iddianamede, çocukların tek tek alınan ifadelerinde, şiddete maruz kaldıklarını ve hizmetli Uğur Güngör’ün kendilerini ‘haydar’ ismini verdiği sopa ile dövdüğünü belirtti. Çocuk mağdurlardan U.B., 1,5 yıldan beri Hacı Bahattin Evgi Yatılı Kur’an Kursu’nda öğrenci olduğunu, kendisine ve arkadaşlarına fena davranıldığını, arada da dövüldüklerini belirtti.

“AĞLADIĞIM İÇİN KAFAMI MASAYA VURDUM”

Kurs müdürü Nuhi Karababa ve hizmetli Uğur Güngör’den davacı olduğunu belirten söyleyen U.B., “Yurt müdürü Nuhi Karababa ders veremeyince tekme tokat beni ve arkadaşlarımı dövdü sonra ‘haydar’ isimli sopayla sırtıma vurdu. ‘Neden vuruyorsunuz’ dediğimde, ‘Kes sesini, sus ulan sana mı soracağım’ dedi. Bu dayak sonucu canım çok yandı. Bu olayı aileme anlattığında öğretmen bir daha yapmayacağına dair söz verdi fakat her seferinde bizi dövmeye devam etti. Nuhi Karababa beni yaklaşık 20 kez dövdü. Uzun tırnakları ile kulağımı tekrar tekrar çekti. Kulak ve kolumda morarmalar oldu. Ayağındaki terlikle de vurdu. Bir gün bağdaş kurup oturduğum sırada ‘La mülk düz otursana, konuşmasana’ dedi ve kulaklarımı çekip, kafamı iterken sıraya çarptım. Ağladığım için kafamı masaya vurdu. Nefessiz kaldım. Sırtım ve kulaklarım bu dayaktan sora fazla feci şekilde morardı” dedi.

TUTUKLU YARGILAMA KARARI

Erzurum 1’inci Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi’nde görülen davanın duruşmasına, 14 mağdur çocuğun aileleri ile 2 davalı katıldı. Çocukların üstün yararı gözetilerek birincil celsede ifadeleri alınmadı. Sanıklar Nuhi Karababa ve Uğur Güngör, çocuklara güç uygulamadıklarını öne sürerek, suçlamaları kabul etmedi. Tutuksuz Karababa ile Güngör’ün, bahis makamının talebi üzerine yargılanmalarına tutsak olarak devam edilmesine karar verildi. Duruşma, 27 Ekim’e ertelendi.Kursta gönüllü belletmen Hakan Aslankafa ise 8 çocuğa cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla yargılandığı 4’ncü Ağır Canice Mahkemesi’nce 31 Mayıs’taki duruşmada 119 sene 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

öte yandan duruşma sonunda davalı yakınları, mağdur aileler ve avukatlarına saldırırken, araya polisler girip, engel oldu.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.