150 bin TOKİ sosyal konut projesiyle ev sahibi olmak isteyenler dikkat! Peşinat tutarı belli oldu

150 bin TOKİ sosyal konut projesiyle ev sahibi olmak isteyenler dikkat! Peşinat tutarı belli oldu

Son aylarda kesintisiz gelişen ev fiyatları ve fahiş kira artışlarına karşı önlemler alan hükümet, son olarak emlak sektörü için düğmeye bastı. Bir yanlamasına 81 ilde geniş kapsamlı 150 bin TOKİ sosyal konut projesinin hazırlıkları devam ederken, diğer yadan da ülke genelinde altyapılı konut arsası satışı başlatılacak. Evi olmayan vatandaşlar için konut sahibi olma fırsatı yaratacak düzenlemenin detaylarını ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, eylül ayında açıklayacak.

HAZİNE ARAZİLERİ KULLANIMA AÇILIYOR

Sadece hiç evi olmayan vatandaşın kullanımına açılacak Define arazileri, yine vatandaşın kendi için ev yapması adına uygun şartlarda uzun vadeli ödeme koşullarıyla satışa çıkarılacak. Vatandaş tek parselde kendi evini yapacak veya talep örgütlenmesi ile daha büyük parseller alabilecek. İsteyenler ise müteahhitlerle anlaşacak.

KİRA ÖDER GİBİ KONUT SAHİBİ OLACAKLAR

İhtiyaç sahiplerinin dört gözle beklediği projenin detayları da netleşmeye başladı. Kuraya katıldıktan daha sonra ev almaya hak kazanan vatandaşlar, 20 yıla varan vade seçenekleriyle kira öder gibi konut taksiti ödeyecek. sırası gelmişken, şehit yakınları ve gaziler için satışta özel kontenjan açılacak.

YÜZDE 10 PEŞİNAT ÖDENECEK

Evler için belirlenmesi beklenen peşinat tutarı ise evin fiyatının yüzde 10’u civarında olacak. 2+1 ve 3+1 şeklinde tasarlanması beklenen dairelerin fiyatları ise hemen şimdi netleşmedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.