24 yaşındaki şahıs, 15 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulunmuştu! İstinaf

24 yaşındaki şahıs, 15 yaşındaki kıza cinsel istismarda bulunmuştu! İstinaf

Lise öğrencisi V.T.(15), 2019 yılı eylül ayında bir konferans için arkadaşlarıyla İstanbul’dan İzmir’e geldi. Çiğli’deki bir pansiyonda kalan V.T., aile dostları olan P.Ş. ile buluştu. İkili, Karşıyaka’da barda alkol içtikten sonra P.Ş.’nin evine gitti. V.T.’nin ifadesine göre, saat 02.30 sıralarında Nutku Can A. (24) da aynı eve geldi. V.T., Nutku Can A.’nın kendisine önce masaj yapmayı öneri ettiğini, boynunu ovarken de öpmeye başladığını, bunun üzerine rahatsız olup diğer odaya geçtiğini söyledi.

“ÜZERİME UZANDI, İSTEMEDİĞİMİ SÖYLEDİM”

Nutku Can A.’nın istemediği halde odasına geldiğini söyleyen V.T., “Kıyafetlerini çıkardı, ben istemediğimi bitmiş söyledim. Yanıma geldi üzerime uzandı. Benim üzerimi de çıkardı. Ben tekrar istemediğimi söyledim, ‘Yapma’ dedim. ‘Daha önce yaşamadın mı’ dedi, yaşamadığımı söyledim. sonradan birlikte olduk, ben sesimi çıkaramadım. Bana ‘Duş al’ dedi, ben istemediğimi söyledim. Numaramı istedi ve kendi telefonundan aradı. Balkonda içki içtiğimizde kendimi iyi hissetmiyordum. Yaptığım şeylerin farkında olan değildim. Ertesi gün idrarımı yaparken kan geldiğini gördüm” dedi.

MAHKEME İNDİRİM UYGULADI

Şikayet üstüne Nutku Can A. hakkında ‘çocuğa cinsel istismar’ suçundan Karşıyaka 1’nci Ağır Cinayet Mahkemesi’nde dava açıldı. Duruşma heyeti, V.T.’nin alkollü olduğu için kendinde olmadığı, böylece zihnen ve fiziksel olarak cinsel saldırıya direnemediği şeklinde verdiği ifadeyle, olay anına ilişkin detaylı anlatımının birbiriyle çeliştiğini belirtti. Nutku Can A., ‘mağdurun rızası’ olduğu gerekçesiyle 2,5 yıl hapse çarptırıldı. Heyet, suç vasfını ‘reşit olmayanla cinsel ilişki’ olarak değiştirip verdiği cezayı da sanığın ‘geleceği üzerindeki etkilerini’ dikkate alıp 2 yıl 1 ay hapse indirdi.

AVUKATLARIN İTİRAZLARI REDDEDİLDİ

Karara itiraz eden V.T.’nin avukatları, müvekkillerinin hileyle iradesinin ortadan kaldırıldığını ve bu durumun yasada cezanın ağırlaştırılması gerektiğini savunup, bu maddenin ihlal edildiğini belirtti. İtiraz üstüne dosya İstinaf Mahkemesi’ne taşındı. Dosyayı inceleyen İzmir Alan İdare Mahkemesi 20’nci Ceza Dairesi, kararın vicdani kanının kesin, istikrarlı ve çelişmeyen verilere dayandırıldığını, mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığına kanaat getirdi. Ceza dairesi, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığına, cezaların da kanuni bağlamda verildiğine de dikkati çekti. Cinayet dairesi, tüm bu gerekçelerle oy birliğiyle istinaf başvurusunun kesin olarak reddine karar verdi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir