29 yıllık acı dinmiyor! Başbağlar Katliamı’ndan sağ kurtulanlar yaşananları anlattı

29 yıllık acı dinmiyor! Başbağlar Katliamı'ndan sağ kurtulanlar yaşananları anlattı

Büyük Kasaba merkezine 220 kilometre uzaklıktaki Başbağlar köyüne 5 Temmuz 1993 akşamı gelen PKK’lı teröristler, kadınları derede topladıktan sonra evleri yağmalayıp para, altın ve kıymetli eşyaları alarak tüm evleri ateşe verdi. Teröristler, 5 kişiyi de evlerde ateşe vererek öldürdükten sonra, akşam namazını kılıp camiden meydana çıkan 28 erkeği de köy meydanında topladı. Bir süre örgüt propagandası yapan teröristler, sonra bu kişileri de kurşuna dizdi. Olaydan sonradan bölgede yapılan incelemede, yüzlerce anlamsız kovan bulundu.

Katliamda yaşanan acının birincil günkü gibi taze olduğu köyde, 29 yıl öncesi hafızalardan silinmiyor. Köyde, şehit edilenler her yıl olayın yaşandığı tarihte törenle anılıyor. Bilhassa yaz aylarında köylerine gelenler şehitlikte dua ediyor.

“TEK İSTEĞİMİZ HAK TECELLİ ETSİN”

Katliamdan zarar görmüş kurtulan Başbağlar köyü muhtarı Ali Akarpınar, “80 ile 100 karakter terörist grup göre 29 yıl önce baskına uğradıklarını söyledi. Yaşanan acı olayın izlerini yıllar geçse de hafızalarından silemediklerini açıklayan Akarpınar, şöyle konuştu: “O gece, 5 kişiyi evlerinde diri diri yakarak toplam 33 kişiyi şehit ettiler. Katliam sırasında ben ve iki köylü vatandaşımız öldü sanılarak zarar görmüş olarak kurtulduk. Durum yerinden yüzlerce boş kovan toplandı. Başbağlar’ı bir yere kurban ettiler. şu anda 29’uncu sene dönümü anma programı yapacağız. Umarız yeniden Başbağlar olmasın. yeniden mazlumların gözyaşı akmasın. Biz ne intikam peşindeyiz ne de diğer bir şey. Tek bir amacımız var, adalet tecelli etsin.”

“BİZİ DURDURARAK ‘BURALAR KİMİN’ DİYE SORDULAR”

Katliama 12 yaşındayken şahit olan ve olaydan bere almadan kurtulan Mehmet Kaya ise saldırıda dedesinin, dayısının ve eniştesinin şehit edildiğini anlattı. Teröristlerin yaptıkları propagandaları unutmadığını aktaran Kaya, “Yayladan köye dönmek istediğim sırada aniden terörist grupla karşılaştım. Bizi durdurarak ‘Buralar kimin’ diye sordular. Yanımda yer alan Yahya abi, ‘Önce Allah’ın, sonra devletin, daha sonra da bizim’ dedi. Bunun üstüne teröristler ‘Buralar bundan daha sonra bizim ve buraya Kürdistan devleti kuracağız, bir daha askere gitmeyeceksiniz ve çocuklarınızı okutmayacaksınız.’ dediler. Propagandanın ardındaki içerisinde iki kadının da bulunduğu 50-60 şahsiyet bir terörist grup daha geldi.” diye konuştu.

“ÇOCUK VE KADINLARI DEREDE TOPLADILAR”

Derede topladıkları kadınlar ile çocukların başında 2 bayan teröristin beklediğini bildiren Kaya, şöyle devam etti: “Biz, çocuk ve kadınları caminin olduğu yere bırakmadılar, derede topladılar. Herkes ağlamaya başladı. Derede başımızda iki kadın terörist vardı. Bu teröristler insanların altınlarını kıymetli eşyalarını toplamaya başladılar. Ardındaki ışıklara, lambalara ateş etmeye başladılar. Önümüzde yer alan araba ve evleri yakmaya başladılar. Sabaha değin orada bekledik. Sabah şehitliğin bulunduğu alana gittim. Orada dedem, dayım ve bir grup köylülerimiz kurşunlanarak öldürülmüştü. Katliamdaki amaç, Kürt-Türk, Alevi-Sünni ayrımı gerçekleştirerek bu vatanı bölmekti. Ancak bu oyuna gelmedik. Başbağlar’ı unutmadık, unutturmayacağız.”

“AYRIM YAPMADAN BİR OLALIM, HEPİMİZ KARDEŞİZ”

Katliamdan daha sonra her tarafta köyüne dönen vatandaşlardan Şerif Gül de acılarını bağırlarına bastıklarını lakin yaşananları unutmadıklarını aktardı. Şehitlerden kalan emanete sahip çıktıklarını söyleyen Gül, “Katliamın gerisinde şehitlerimizin kişisel eşyaları bizlere emanet olarak kaldı. Bu emanetleri gelecek kuşaklarımıza göstererek anlatıyoruz. Bizden sonra onlar bu emanetlere sahip çıkacaklar. Bizler Alevi, Türk, Kürt, Sünni ayrımı yapmadan bir olalım, hepimiz kardeşiz. Bizler vatandaş olarak fark yapmadık, yapmayacağız. Hiçbir şiddet vatanımızı bölemeyecek, bayrağımızı indiremeyecek, ezanımızı susturamayacak.” dedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.