300 milyonluk vurgun! Mersin Sulama Birliği Başkanı Ersin Akdoğan tutuklandı

300 milyonluk vurgun! Mersin Sulama Birliği Başkanı Ersin Akdoğan tutuklandı

Mersin Bölge Sulandırma Birliği’ne yönelik Silifke Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde, polis ve jandarma ekiplerince düzenlenen operasyonda 14 zanlı yakalandı. “İhaleye fesat karıştırma ve üçkâğıt” suçlarından mahkemeye çıkartılanlar aralarında bulunan Mersin Sulandırma Birliği Başkanı Ersin Akdoğan tutuklandı.

AKDOĞAN’IN YERİNE KAYYUM ATANDI

Sözcü’de yer alan habere tarafından; Mersin’in yanı sıra Adana, Mardin, Şanlıurfa, Kocaeli ve İzmir’den çok sayıda firmanın şikayeti üstüne savcılık soruşturması devam ederken, Akdoğan’ın başında olduğu Silifke ve Çevresi Tarımsal Yeniden Yapılanma Kooperatifi’ne kayyum atandı. Mersin Bölgesi Sulandırma Kooperatifleri Birliği’nde yeni bir yönetim oluşturulması için Mersin İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nden üç kişi görevlendirildi.

Mersin Sulama Birliği'nde 300 milyon TL'lik vurgun! Başkan Ersin Akdoğan tutuklandı

İddiaya göre vurgun şöyle yapıldı:

Fazla sayıda işyeri, ayrı kişiler aracılığı ile Ersin Akdoğan’la tanıştı. Sulandırma Birliği kanalıyla büyük ihaleler yapıldığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğinin yanı sıra milyonlarca euroluk Avrupa Birliği desteklerinin de alındığına karşın bilgiler iştah kabarttı. Firmalarla değişik zamanlarda Silifke ilk olarak almak üzere il genelinde sulama projelerine ilişkin sözleşmeler yapıldı. Ersin Akdoğan, her firmayla yaptığı görüşmede, ihale bedellerinin belirtilmiş bir miktarının güvence olarak alınacağını söyledi. Bunun üzerine her firmadan, ihale bedelinin yüzde 5’i için nakit, yüzde 5’i için de çek alındı. Yapılan birincil tespitlere göre vurgunun toplam miktarının 300 milyon TL civarında olduğu ifade ediliyor.

Mersin Sulama Birliği'nde 300 milyon TL'lik vurgun! Başkan Ersin Akdoğan tutuklandı2018 yılında doların düşmesi için duaya meydana çıkan Silifkeliler arasında Ersin Akdoğan da vardı.

CHP’Lİ VEKİLDEN FAZLA SERT TEPKİ

Konuyla ilgili bir değerlendirmede yer alan CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır ise şunları söyledi: “Başında bulunduğu kurumu kullanarak kendilerine istismar etmek, vurgun gerçekleştirmek bundan böyle bayağı ayla geldi. Yaklaşık Olarak her gün bir üçkâğıt haberiyle uyanır olduk. 70 bin Mersinli çiftçimizin üyesi olduğu bir kooperatifin başındaki adam 300 milyonluk vurgun yapıyor. 250’ye yakın firmayı dolandırıyor. İlgili bakanlıklar hiç mi denetlemiyor bu kurumları? Dolandırılan insanlar şikayet etmedikçe işlenen suçlardan bakanlıkların haberi zeka olmuyor. bir de bu utanmaz adam AKP’den milletvekili namzet adaylığını, belediye başkanlığı namzet adaylığını açıklıyor. Bu nasıl bir uyum? Bu nasıl bir kavrayış?”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.