4 yaşındaki çocukta maymun çiçeği çıktı! Uzmanlar uyardı

4 yaşındaki çocukta maymun çiçeği çıktı! Uzmanlar uyardı

Dünyada çabuk artan maymun çiçeği virüsü Almanya’da çocuklara da sıçradı. Robert Koch Enstitüsü (RKI) kadar yapılan açıklamada, Pforzheim kentinde enfekte olan 2 erişkin ile yaşayan 4 yaşındaki bir kız çocuğunda maymun çiçeği virüsünün saptama edildiği bildirildi. Belirti taşımadığı açıklanan çocuktan, hastalığın tanısı için PCR testi alındı. Çocuğun evde yaşayanlar haricen kimseyle bağlantı etmediği belirtildi.

ALMANYA’DA TOPLAM OLGU SAYISI 2 BİN 916

İlk maymun çiçeği virüsüne geçtiğimiz 3 ay içerisinde rastlanan Almanya’da, RKI kadar toplam vaka sayısının 2 bin 916 olduğu açıklandı. Ülkedeki vakaların sadece 7’sini kadınların oluşturuyor. RKI hem, “Elimizdeki mevcut bilgilere tarafından, patojenin bulaşması için yakın bağlantı zorunlu. Enfekte şahısların çoğu, hastalığı ağır şekilde geçirmiyor” dedi. RKI geçtiğimiz haftalarda yaşları 15 ve 17 olan 2 gençte de maymun çiçeği virüsüne rastlandığını duyurmuştu.

ABD’DE 5 ÇOCUKTA TESPİT EDİLDİ

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ), 23 Temmuz’da maymun çiçeği virüsü sebebiyle Uluslararası Halk Sağlığı Ivedi Durumu (PHEIC) ilan etmesinin ardından, ABD’de 4 Ağustos’ta maymun çiçeği virüsü salgını sebebiyle halk sağlığı acele durumu ilan etmişti. Dünya Sağlık Durumu Örgütü, maymun çiçeği vakalarının fazla azını çocukların oluşturduğunu açıklamış, ABD’de ise şu esas dek 5 çocukta virüs tespit edilmişti.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir