6 ay görevde kalan Başbakan Kiril Petkov’un koalisyon hükümeti, düştü

6 ay görevde kalan Başbakan Kiril Petkov'un koalisyon hükümeti, düştü

Bulgaristan’daki koalisyon hükümeti düştü. Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov’un kurduğu koalisyon hükümeti, eski Başbakan Boyko Borisov’un lideri olduğu Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisinin verdiği gensoru önergesi sonrası mecliste yapılan güven oylamasını kaybetti. Petkov hükümeti, göreve başlamasından 6 ay daha sonra yapılan güven oylamasında, 240 sandalyeli mecliste 123 milletvekili hükümet karşı, 166’sı ise hükümet lehinde oy kullandı.

İTN PARTİSİ KOALİSYONDAN AYRILMIŞTI

Değişime Devam Partisi (PP), Bulgaristan Sosyalist Partisi (BSP) ve Demokratik Bulgaristan Partisi (DB) oluşuyordu. Koalisyon hükümetinin ortaklarından Slavi Trifonov liderliğindeki Böyle Bir Halk Var (İTN) Partisi ise, Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya ile ilgili politikasını mazeret ederek 8 Haziran’da koalisyondan ayrılmıştı.

CUMHURBAŞKANI HÜKÜMETİ KURMA GÖREVİNİ PP’YE VERECEK

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev’in anayasaya kadar meclisteki en çok sandalyeye sahip olan PP’ye her yerde hükümeti kurma görevi verecek, arkasından PP’nin hükümeti kurmakta başarısız olduğu takdirde laf konusu devir GERB’e geçecek. GERB’inde başarısız olduğu takdirde Radev, meclisteki herhangi bir partiye bu görevi verecek ve hükümetin kurulamaması halinde erken tercih kararı alacak.

HÜKÜMET 13 ARALIK 2021’DE GÖREVE BAŞLAMIŞTI

Öte yanlamasına Bulgaristan’da geçtiğimiz yıl 3 kere genel seçimler için sandık başına gidilmiş, Petkov hükümeti ise 13 Aralık 2021 tarihinde güvenoyu alarak göreve başlamıştı. sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.