6. Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi! Stokçulara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek

6. Yargı Paketi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi! Stokçulara 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası verilebilecek

Hak alanında kayda değer değişiklikler ve stokçuluk yapanlara da hapis cezasını ön gören 6. Hak Paketi TBMM’de kabul edilerek yasalaştı.

3 YILA DEĞIN HAPİS CEZASI

Düzenleme ile stokçuluğun cezası artırıldı. Bundan Böyle, stokçuluk yaparak, mal satmaktan kaçınanlara 1 yıldan 3 yıla dek hapis cezası verilecek. Yalan haber ve haksız yollarla fiyatları etkileme suçunu işleyenlerin cezası da 1 yıldan 3 yıla değin hapis olacak.

TAŞINMAZLARA NOTERDE SATIŞ İMKANI

Gayrimenkul satışlarıyla ilgili olarak noterlere de yetki verildi. Buna kadar konut ve arsa satışı, tapu müdürlüklerinin yanı sıra noterlerden de yapılabilecek. Noterler TAKBİS sistemindeki bilgilere ulaşabilecek.

HAKİM VE SAVCI YARDIMCILIĞI

Düzenleme ile baskın ve savcı adaylığı yerine hakim ve savcı yardımcılığı ihdas edildi. Hakim ve savcı yardımcıları, Yargı Akademisi’ndeki temel eğitimin ardından, öğretici hakimlerin yanına 3 sene görev yapacak. 3 yılın arkasından sınavda başarılı olurlarsa egemen ve savcı olarak atanacak.

HAKİM VE SAVCI YARDIMCILARINI ATAMA VE YETKİLERİ

Kanunla, başat ve savcı yardımcısının tayin ve yetkileri belirleniyor. Buna kadar, dominant ve savcı yardımcısı, mahkemede, hakim tarafından tevdi edilen dosya veya evrakı inceleyerek hakime sunmakla, duruşma ve buluş işlemlerinde hakime tezgâhtar olmakla, yazı işleri müdürlüğünce hazırlanan evrakı hakime sunulmadan önce denetleme etmekle, tensip ve gerekçeli karar taslaklarını hazırlamakla, ara kararların icrasına dair meslek ve işlemleri yapmakla, hakimin istediği konular hakkında yasal araştırma yapmakla görevli olacak. Bu kişiler, mevzuatta belirtilmiş öteki görevleri ve etken tarafından verilen benzeri görevleri de yerine getirecek. Ödev döneminde egemen ve savcı yardımcısının, Cumhuriyet başsavcılığındaki görevleri ise “Savcı kadar tevdi edilen dosya veya evrakı inceleyerek savcıya sunmak; soruşturma işlemleri ile kovuşturma aşamasında savcının atama alanına giren işlerde savcıya yardımcı olmak; yazı işleri müdürlüğünce hazırlanan evrakı savcıya sunulmadan önce denetlemek; soruşturma evrakına ilişkin karar taslakları ile soruşturma ve kovuşturma aşamasında kanun yollarına kullanım taslaklarını sıralamak; her türlü yazışma taslağını düzenlemek, savcının istediği konular hakkında yasal araştırma yapmak ve mevzuatta belirli görevler ile savcı tarafından verilen güya görevleri yapmak” olacak.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.