84 yaşındaki hastanın burnundan 100 gramlık kitle alındı

84 yaşındaki hastanın burnundan 100 gramlık kitle alındı

Trabzon’da 84 yaşındaki Faik Ramoğlu’nun burnunda oluşan 100 gram ağırlığındaki kitle, Of Devlet Hastanesi’nde yapılan operasyonla alındı.

Of ilçesinde yaşamış Faik Ramoğlu, takriben 2 sene önce burnunda oluşmaya başlayan kitleyi ilk olarak önemsedi. Kitle zamanla büyümesine karşın Kovid-19 salgını nedeniyle hastaneye gitmeye çekinen Ramoğlu, nefes almakta ve aşağı bakmakta zorlanmaya başladı.

Ailesi ve çevresindekilerin telkinleriyle Of Devlet Hastanesi’ne giden ve kulak burun boğaz uzmanı Operatör Dr. Erdal Rahman Köprücü ile görüşen Ramoğlu’nun tedavisine başlandı.

Ramoğlu, AA muhabirine, burnunda çıkan kitlenin büyümesinde kendisinin de etkisinin olduğunu söyledi.

Rahatsızlığının burnunda cerahat şeklinde başladığını bildiren Ramoğlu, “Burnumu kurcaladığım için bayağı ilerledi. Psikolojik olarak insanı çok etkiliyor. Nefes almakta zaman zaman zorluk çekiyordum.” dedi.

Başarılı geçen ameliyatın arkasından sağlığına kavuştuğunu anlatan Ramoğlu, “Çevremdeki ırk ‘Neden ameliyat olmuyorsun, neyi bekliyorsun?’ diyorlardı. Çocuklarım İstanbul’da olmamı istedi. O zaman tereddütte kaldım ve uzattık. boşu boşuna bir rahatsızlık geçirdik. İnsanların buraya güvenmesi, tedavilerini, ameliyatlarını burada yaptırması lazım. Dıştan gitmenin bir anlamı değil kendimce. Doktorlarımıza güvenmemiz gerekiyor.” ifadesini kullandı.

“Hastanın uyumuyla hoş bir sinerji yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu”

Operatör Dr. Erdal Rahman Köprücü ise hastanın takriben 3 ay önce kendilerine başvurduğunu anlattı.

Hastanın burnundaki kitle sebebiyle farklı tetkikler yaptığını aktaran Operatör Dr. Köprücü, “Daha fazla yağ karakterli bir kitle olduğu yönünde kanaat kıldık. Bunun cerrahi müdahale ile alınması gerektiğini hastaya bildirdik. Hasta bize güvendi ve ameliyatımızı gerçekleştirdik. Rinofima (gül hastalığı) veya fimotez roza isimli bir rahatsızlık bu. Başlıca hastayı meşgul eden ve iyileşmesi zor tedaviler var. Biz öbür şekilde derisini kaydırarak bu hastalığı iyileştirmeye çalıştık. Hastanın uyumuyla hoş bir sinerji yakaladık ve kendisi sıhhatine kavuştu.” diye konuştu.

Burundan yaklaşık 100 gram civarında bir tutam aldıklarına dikkati çeken Köprücü, “100 gram dediğimiz dile kolay bir şey ama burnunun ucunda bu ağırlıkla yaşadığını düşünürseniz gerçekte fazla basit yok. Araya pandeminin girmesi, insanların hastaneden korkması ve maske ile bunun gizlenebilmesi bu değin ilerlemesine neden oldu. Erken vakitte gelseydi kendisi ve bizim için daha konforlu bir ameliyat olabilirdi.” dedi.

Of Devlet Hastanesi Başhekimi Operatör. Dr. Şaban Uysal da hastanın ameliyatı öncesinde bir değer biçme yapıldığını, hastanenin ameliyat için gerekli teknik ve tıbbi donanıma uygun olduğunu belirlediklerini söyledi.

Operasyonun başarılı geçmesinde hastanın doktorla ilişkisinin önemine göze çarpan eden Uysal, “Fazla şükür fazla kısa bir sürede az bir iz kalarak ameliyat başarıyla gerçekleşti. Bu süreçte bizler de mutlu olduk.” değerlendirmesinde bulundu.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir