ABD Başkanı Biden’dan Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılımına resmi onay

ABD Başkanı Biden'dan Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımına resmi onay

ABD Başkanı Joe Biden, Rusya’nın Ukrayna’yı işgaline yanıt olarak Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılma taleplerine onaylama veren belgeleri imzaladı. Biden Beyaz Saray’da yaptığı konuşmada, “Bugün oldukça büyük bir gün. Bugün, İsveç ve Finlandiya’yı NATO’ya içerme yolunda önemli bir adım daha atıyoruz. ABD’nin İsveç ve Finlandiya’nın dünya tarihindeki en güçlü savunma ittifakına üyeliğini onaylayan 23’üncü NATO müttefiki olarak bu katılım belgesini imzalıyorum” dedi.

“BU BİR DÖNÜM NOKTASIYDI”

Biden, “Herkes kendi güvenlikleri hakkında kendi kararlarını verme ve vatandaşlarının iradesine cevap verme konusunda başat haklarını kullanıyor. Demokratik süreçleri peşine düşüp takip ederek NATO’ya katılmayı seçiyorlar. Bu bir dönüm noktasıydı” ifadelerini kullandı.

Biden, imza töreninden derhal önce Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ve İsveç Başbakanı Magdalena Andersson ile görüştüğünü söyleyerek, “Ellerinden gelenin en iyisini yaptılar ve şimdiye kadarki heybetli ilerleme için tebriklerini sundular” dedi.

ABD Başkanı Biden, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımına onay veren belgeleri imzaladı

BİDEN’DAN DİĞER MÜTTEFİKLERE ÇAĞRI

Diğer NATO müttefiklerini de bu onaylama sürecini mümkün olduğunca süratli şekilde tamamlamaya çağıran Biden, “Birlikte, Finlandiya ve İsveç’e laf verdik. Güvenliğimize karşın herhangi bir tehdide karşısında tetikte olmaya, herhangi bir çatışmayı caydırmaya ve ortaya çıkabilecek herhangi bir saldırganlık veya saldırganlık tehdidine karşısında koymaya devam ediyoruz ve kalan müttefikleri kendi tasdik sürecini mümkün olduğunca tez tamamlamaya çağırıyorum” dedi.

“BİRLİKTE İTTİFAKIMIZI GÜÇLENDİRECEĞİZ”

ABD’nin NATO’ya olan bağlılığını vurgu yapan Biden, “ABD, NATO ittifakına bağlıdır. Müttefiklerimiz ve ortaklarımızla birlikte, görmek istediğimiz geleceği yazacağız” ifadelerini kullanarak, “İsveç ve Finlandiya, dinç demokratik kurumlara, kuvvetli ordulara, kuvvetli ve transparan ekonomilere sahiptir. NATO’nun her bir şartını ihtiyaç olarak karşılayacaklarından eminiz ve birlikte ittifakımızı güçlendireceğiz” dedi.

ABD Başkanı Biden, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımına onay veren belgeleri imzaladı

“PUTİN BİZİ AYIRABİLECEĞİNE, KARARLILIĞIMIZI ZAYIFLATABİLECEĞİNE İNANDI”

Geçtiğimiz haziran ayında İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenen NATO Zirvesi’nde 30 müttefik ülkenin tümünün NATO’ya yeralma isteyen Finlandiya ve İsveç için bir araya geldiğini andıran Biden, “Bu, müttefik birliğinin ve kararlılığının bir göstergesiydi. Putin bizi ayırabileceğine, kararlılığımızı zayıflatabileceğine inandı. Bunun yerine bütün olarak istemediğini alıyor. Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya katılmasıyla karşılaştı” dedi.

“NATO’NUN HER KARIŞINI SAVUNACAK VE ASLA BAŞARISIZ OLMAYACAĞIZ”

Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya yeralma istemeleriyle, “kutsal bir taahhütte” bulunduklarını söyleyen Biden, “Birine yapılan bu atak, herkese yapılmış bir saldırıdır. NATO’nun her karışını savunacak ve asla başarısız olmayacağız” dedi.

“HER ZAMANKİNDEN DAHA DINÇ OLACAĞIZ”

Biden, “NATO, Avrupa’ya adamakıllı hür ve barıştırma içinde taahhütte bulunan vazgeçilmez ittifak varlığını kanıtlamıştır. Bugün, fazla net bir şekilde görüyoruz ama, dünya için vazgeçilmez bir ittifak olmaya devam ediyor. ve yarının dünyası için ittifakımız her zamankinden daha yakın ve daha birleşmiş. Finlandiya ve İsveç ile müttefik sayımız 32’ye çıktığında her zamankinden daha zinde olacağız” şeklinde konuştu.

ABD Başkanı Biden, Finlandiya ve İsveç'in NATO'ya katılımına onay veren belgeleri imzaladı

ABD, İKİ ÜLKENİN DE NATO’YA KATILMASINA ONAY VEREN 23’ÜNCÜ MÜTTEFİK

ABD Başkanı Biden’ın bugün katılım belgesini imzalamasıyla iki ülkenin de NATO’ya katılmasını onaylayan 23’üncü müttefik ülke oldu. Geçtiğimiz hafta ABD Senatosunda, keza Demokrat keza de Cumhuriyetçi senatörler tarafından, Finlandiya ve İsveç’in NATO üyeliği, 1’e aleyhinde 95 oy çoğunluğuyla onaylanmıştı.

TÜRKİYE, İSVEÇ VE FİNLANDİYA’YA YEŞİL IŞIK VERMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya Cumhurbaşkanı Niinistö, İsveç Başbakanı Andersson ve NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, İspanya’nın başkenti Madrid’de 29-30 Haziran tarihlerinde gerçekleştirilen NATO Devlet ve Hükümet Başkanları Toplantısı öncesi 28 Haziran’da dörtlü zirve gerçekleştirmişti. Finlandiya ve İsveç’in terör örgütlerine olan desteği nedeniyle her iki ülkenin NATO üyeliğine karşısında olan Türkiye, dörtlü zirvenin peşinde İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyeliğine yeşil ışık verdiğine dair iki taraflı memoranduma imza atmıştı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir