ABD Savunma Bakanı Austin, savaşın 79. gününde ilk kez Rus mevkidaşıyla görüştü, acil ateşkes istedi

ABD Savunma Bakanı Austin, savaşın 79. gününde ilk kez Rus mevkidaşıyla görüştü, acil ateşkes istedi

Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşta 79 gün geride kalırken ABD ve Rusya aralarında uyarı çeken bir mülâkat gerçekleştirildi. ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü John Kirby tarafından yapılan yazılı açıklamada, Austin’in Rus mevkidaşı Şoygu ile 18 Şubat’tan daha sonra başta telefonda görüştüğü bildirildi.

18 ŞUBAT’TAN BU YANLAMASINA İLK GÖRÜŞME

Açıklamada, “Bakan Lloyd Austin, 18 Şubat’tan bu yanlamasina Rus Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile öncelikle 13 Mayıs’ta görüşmüştür. Bakan Austin, (Rusya’ya) Ukrayna’da acele ateşkes çağrısında bulunmuş ve iletişim kanallarının açık tutulmasının önemine dikkati çekmiştir.” ifadelerine yer verildi.

ABD, RUSYA’YA YAPTIRIM UYGULAMIŞTI

Rusya’nın Ukrayna’ya karşın saldırıları 24 Şubat’ta başlamış, o tarihten bu yanlamasina aralıksız savaşta ABD ile Avrupa ülkeleri Moskova’ya yönelik fazla sayıda yaptırım kararı almıştı.

ABD, SAVAŞIN UZAYACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

Amerikan senatosuna brifing veren ABD istihbarat servisleri, Rusya lideri Putin’in Ukrayna’da uzun soluklu bir savaşa hazırlandığını ve yenildiğini düşünürse nükleer silahlara başvurabileceğini söyledi. ABD Milli İstihbarat Direktörü Avril Haines, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’da alacağı olası bir yenilgiyi rejimine varoluşsal bir korkutma olarak görebileceğini, böyle bir durumda nükleer silah kullanabileceğini açıklama etti. Haines, Donbas ele geçirilse bile Moskova yönetiminin savaşı bitirmeyeceğini ve Kiev’deki başarısızlığın arkasında Donbas’a odaklanmanın “geçici bir metamorfoz” olduğu değerlendirmesini yaptı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.