ABD’den Türkiye’nin olası Suriye operasyonu hakkında açıklama: Engellemek için baskı yapıyoruz, askeri operasyon bölgede yaşayanlar için felaket olur

ABD'den Türkiye'nin olası Suriye operasyonu hakkında açıklama: Engellemek için baskı yapıyoruz, askeri operasyon bölgede yaşayanlar için felaket olur

ABD Dışişleri Bakanlığı bünyesinde Orta Doğu İlişkilerinden Sorumluluk Sahibi Bakan Yardımcısı Barbara Leaf, Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nde konuştu.

“ABD, TÜRKİYE’NİN OPERASYONUNU ALIKOYMAK İÇİN BASKI YAPIYOR”

Leaf, son dönemde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye’ye askeri operasyon yapma sinyali vermesi ile ilgili konuştu. Leaf, ABD’nin Türkiye’nin Suriye’ye yeni bir işlem düzenlemesini alikoymak için baskı yaptığını söyledi.

“ANLAŞMAYA SAYGI GÖSTERMELERİNİ BEKLİYORUZ”

Leaf, “Türkiye hükümetine en üstteki seviyeden, 2019 yılının Ekim ayında imzalanan ve Suriye’nin kuzeyine karşın askeri operasyon yapılmamasını gösteren anlaşmaya saygı göstermesini bekliyoruz” dedi. Leaf sözlerine, “Biz onlara bu konuda baskı yapıyoruz” diyerek devam etti.

ABD'den Erdoğan'ın Suriye'ye operasyon sinyaliyle ilgili üst düzey açıklama: Engellemek için baskı yapıyoruzABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Barbara Leaf.

“OLASI BİR IŞLEM FACIA OLUR”

ABD’li yetkili, “Olası bir askeri operasyon bölgede yaşayanlar için bir yikim olur ve ABD önderliğindeki koalisyonun Suriye’de terör örgütü DEAŞ’la mücadelesine de hasar verir” dedi. Leaf’in bahsettiği koalisyonun omurgasını ise terör örgütü PKK/PYD/ YPG oluşturuyor.

ERDOĞAN’IN OPERASYON SİNYALİNE ABD VE RUSYA’DAN TEPKİ GELMİŞTİ

Son haftalarda Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye’ye bir askeri işlem düzenlenmesinin sinyalini vermiş ve Tel Rıfat ve Münbiç bölgelerine yönelik bir operasyon düzenleneceği iddia edilmişti. Türkiye’nin bu açıklamalarına ABD ve Rusya’dan tepki gelmişti.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.