ABD’li spor giyim markası Nike, Rusya’dan tamamen çekime kararı aldı

ABD'li spor giyim markası Nike, Rusya'dan tamamen çekime kararı aldı

ABD merkezli spor giyim markası Nike, bugün Rusya’daki meslek ortaklarına gönderdiği bir e-postada ülkedeki tüm operasyonlarını durduğunu açıkladı. Firmanın bugün gönderdiği e-postada, “Nike, Rusya pazarından ayrılma kararı aldı. Önceliğimiz, önümüzdeki aylarda operasyonlarımızı küçültürken çalışanlarımızı bütün olarak desteklediğimizden muhakkak almak” denildi. Bu kararla birlikte Nike, Rusya’dan iyice çekilmiş oldu.

3 MART’TA OPERASYONLARINI ASKIYA ALMIŞTI

Nike, 3 Mart’ta Ukrayna işgaline tepki olarak Rusya’da işlettiği tüm mağazalarındaki operasyonları geçici olarak askıya alacağını ve halen açık olan mağazaların ortaklar tarafından işletilmeye devam edileceğini duyurmuştu.

KARAR NIKE’I FAZLA POZITIF ETKİLEMEYECEK

Nike’ın aldığı bu karar doğrusu sembolik. Şirket, gelirinin %1’inden azını Rusya ve Ukrayna’dan elde ediyordu. Ukrayna’daki savaş nedeniyle Rusya’yı terk edecek firmalar, Rusya’nın küresel şirketlere karşısında mülk varlıklarına el koymayı ve cezai yaptırımlara izin veren yeni yasaları çıkarmaya hazırlanması üstüne ülkeyi terk etme planlarını hızlandırdı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.