ABD’nin kayıp paralı askerleri için Rusya ilk resmi açıklamayı yaptı: Elimizdeler

ABD'nin kayıp paralı askerleri için Rusya ilk resmi açıklamayı yaptı: Elimizdeler

Rusya’nın Ukrayna topraklarını işgal etmesi ardından Ukrayna saflarında savaşan ABD vatandaşı 39 yaşındaki Robert Drueke ve 27 yaşındaki Andy Huynh, Harkiv kentindeki bir çatışma sırasında atılan el bombasının çıkardığı siste kaybolmuştu.

RUS TELEVİZYONUNDA GÖRÜNTÜLERİ YAYINLANDI

Kendilerinden haber alınmayan iki ABD’linin akıbeti bilinmezken, konuyla ilgili taraf devletlerden de hiçbir tanımlama gelmemişti. Oysa 2 gün önce uyarı çeken bir gelişme yaşandı. Rusya Devlet televizyonu kayıp askerlerin görüntülerini yayınladı.

Kayıp ABD askerleri için Rusya'dan ilk açıklama geldi: Askerler elimizdeRobert Drueke Rus televizyonundan annesine mesaj gönderdi

“SADECE HAYATTA OLDUĞUMU BİLMENİ İSTİYORUM”

Görüntülerde bir odada bulunan ABD’li asker Robert Drueke, annesine bir mesaj gönderiyor. Drueke, “Anne, yalnizca hayatta olduğumu bilmeni istiyorum. En kısa sürede evde olmayı umuyorum. Benim için köpeğimiz Diesel’i sev. Seni seviyorum” dedi.

RUSYA’DAN İLK RESMİ AÇIKLAMA: ASKERLER TUTUKLANDI

ABD tarafı ise görüntülere karşın videoların doğrulanmadığını belirterek askerlerin Rusya’nın elinde olduğuna dair delil olmadığını öne sürdü. Oysa beklenen devlete ait izah etme Rusya’dan geldi. Kremlin sözcüsü Dimitri Peskov kayıp ABD askerlerin tutuklandığını ve devlete ait soruşturma aşağıda olduğunu açıkladı.

Peskov, 2 kişinin deparalı askerler olduğunu ve eylemlerinin sorumluluğunu üstlenmeleri gerektiğini söyledi. Rusya ayrıca, iki askerin savaş esiri statüsünde değerlendirilmeyeceğini belirterek yasal yolların önünü ayrıntılarıyla kapattı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.