Ahmet Davutoğlu 2023 seçimleri hakkında konuştu: Kolay olmayacak

Ahmet Davutoğlu 2023 seçimleri hakkında konuştu: Kolay olmayacak

Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu BBC’ye verdiği röportajda gündemi değerlendirdi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den erken tercih hamlesi beklediğini açıklayan Davutoğlu, 2023 seçimleri konusunda da muhalefet partilerine uyarıda bulundu.

“BEKLENMEDİK GELİŞMELERLE KARŞI KARŞIYA KALIRLAR”

Seçimleri inceleme ettiğini belirten Ahmet Davutoğlu, basit bir başarı inancının muhalefetin ‘yumuşak karnı’ olduğunu dile getirdi.Davutoğlu, hiçbir seçimin kolay geçmeyeceği inancını taşıdığını da sözlerine ekledi. Davutoğlu’nun konuyla ilgili ifadeleri şöyle: “Değil. Ben, daha önce iki seçimi yönettim başbakan olarak 7 Haziran ve 1 Kasım’da. Daha önce de fiilen bilim adamı olarak seçimleri çözümleme ettim. Ben hiçbir seçimin basit olduğu kanaatini taşımıyorum. Daha açık konuşmak gerekirse seçimin kolay bir zafer olacağını düşünenler, en büyük siyasi yanılgıyı yaşarlar. Hiç umulmadık gelişmelerle karşısında karşıya kalırlar.

“BASIT BAŞARI İNANCI MUHALEFETİN YUMUŞAK KARNI”

Sandık teftiş edilebilir bir şey değildir. Sandıkları teftiş edebileceklerini zannedenler daima yanıldılar, örnekleri pek fazla oysa. Dolayısıyla, kolay bir galibiyet inancının, muhalefetin yumuşak karnı olduğu kanaatindeyim. Bizim hepimizin yumuşak karnı. Basit bir galibiyet, aniden muhalefetin herhangi bir unsurunu, kimsesiz davranmaya sevk edebileceği gibi erken bir çıkışla, büyük bir potansiyeli zaafa da uğratabilir. Hakiki olarak da bunu böyle görmüyorum. Seçimin mekaniği yoktur, dinamiği vardır, tercih dinamikleri her lahza değişir.”

“BAHÇELİ’DEN ERKEN SEÇİM HAMLESİ BEKLİYORUM”

Davutoğlu, “Erken tercih bekliyor musunuz?” sorusuna ise şöyle yanıt verdi: “Ben her zaman şunu söylerim, Türkiye’de biz iki şeyi bilemeyiz; bir ecelimizin ne vakit geleceğini, iki sandığın önümüze ne vakit geleceğini. Dolayısıyla, ecele her lahza gelebilecekmiş gibi insanın hazır olması gerekli. Siyasi partilerin de sandık her lahza önüne gelecekmiş gibi hazır olması lazım. Fakat ben Sayın Erdoğan’ın son başlıca değin gücünü kullanmaya çalışacağı kanaatindeyim. bir de uzun zaman iktidara sahip olanlar çoğunlukla bir göz aldanması içine girerler. Yarı birazcık sonra işler düzelecekmiş gibi. Burada iktidarın seçim konusundaki kırılgan taşı sayın Bahçeli’dir. 2002 ve geçen seçim sayın Bahçeli’nin psikolojisine ayarlı seçimler oldu. Tekrar benzer sürpriz yapabilir. Sayın Erdoğan, döneminin sonuna kadar beklemeyi uygun görse bile sayın Bahçeli’den her an bir saldırı ben bekliyorum. Lakin biz parti olarak anında seçim diyoruz.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.