Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Pınar Gültekin’in katiline verilen ceza hakkında konuştu: Kabul edilemez

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Pınar Gültekin'in katiline verilen ceza hakkında konuştu: Kabul edilemez

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Pınar Gültekin’i vahşice katleden Cemal Metin Avcı’ya verilen hileli tahrik indirimiyle ilgili kararı bakanlık olarak istinafa taşıyacaklarını duyurdu. Sosyal medyadan yaptığı açıklamada kararın kabul edilemez olduğunu gösteren Bakan Yanık, “Bu karara karşı çıkmak, hepimiz için bir yurttaşlık hakkıdır.” dedi.

Bakan Yanık konu hakkında şunları söyledi:

Muğla’da Pınar Gültekin’i canavarca katleden sanık hakkında bahşedilen cezaya “ağır tahrik” sebebiyle indirim uygulanmasını kabul etmemiz olası değildir.

“EN AĞIR CEZAYI ALMASI İÇİN İSTİNAFA GÖTÜRECEĞİZ”

En başından itibaren müdahil olup yakından takip etmekte olduğumuz davada, kasıtlı olarak ve mahsus Pınar Gültekin’i genç yaşında hayattan ve sevdiklerinden koparan bu kişinin, indirim olmaksızın en ağır cezayı alması için kararı bakanlık olarak istinafa götüreceğiz. Ulus vicdanını ve adalete olan güveni zedeleyici bu karara itiraz etmek, hepimiz için bir yurttaşlık hakkıdır.

Son Dakika: Pınar Gültekin'in katiline verilen indirimden Bakan Yanık'ta rahatsız: Kabul edilemez, istinafa götüreceğiz

NE OLMUŞTU?

Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencisi Pınar Gültekin (27), 16 Temmuz 2020’de Akyaka Mahallesi’nde yalnız yaşadığı evinden bölünmüş, benzer gün ablasıyla telefonla görüştükten daha sonra kendisinden bir daha haber alınamamıştı. Ailesinin Akyaka Jandarma Komutanlığına kayıp ihbarında bulunması üzerine başlatılan çalışmada Gültekin’i tanıyan şahısların listesi çıkarılmış ve bölgedeki emniyet kamerası kayıtları incelenerek görgü tanıklarının ifadelerine başvurulmuştu. Belirsizlik üstüne gözaltına alınan genç kızın eski erkek arkadaşı Cemal Metin Avcı, ilk ifadesinde hakkındaki suçlamaları kabul etmese de deliller ortaya konunca bir vakit dostluk yapıp ayrıldığı Gültekin’i bono evinde öldürdüğünü, cesedini yaktıktan sonradan varille Gülağzı mevkisindeki ormanlık alana attığını itiraf etmiş ve tutuklanmıştı.

HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ VERİLDİ

Pınar Gültekin’i boğduktan sonradan varile koyup yakan Cemal Metin Avcı’nın, ‘canavarca hisle, eziyet çektirerek ve kasten öldürme’ suçundan yargılandığı davada karar çıktı. Mahkeme heyeti, 23 aydır tutuklu Avcı’ya ağırlaştırılmış müebbet cezası verildi ama suç oluşturan haksız kışkırtma indirimiyle 23 yıla indi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.