Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık’tan Pınar Gültekin’in katiline uygulanan haksız tahrik indirimine tepki geldi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Yanık'tan Pınar Gültekin'in katiline uygulanan haksız tahrik indirimine tepki geldi

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, Etimesgut Belediyesi Sacettin Gürbüz Engelsiz Hayat Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezindeki ziyaretinin arkasında gazetecilerin, Muğla’da üniversite öğrencisi Pınar Gültekin’in öldürülmesiyle ilgili davada mahkemenin verdiği karara ilişkin sorularını yanıtladı.

“İSTİNAF MAHKEMESİNE BAŞVURU ETTİK”

Bu konuda sürecin devam ettiğine göze çarpan eden Yanık, “Hileli tahrik indirimi uygulanmış olmasına biz de doğrusu çok üzgünüz. Çünkü biz Bakanlık olarak bu davayı en başından beri takip ediyoruz. Dosyanın içeriğine, ilgili arkadaşlarımız fazla vakıflar ben de bizatihi yakından takip ediyorum dosyayı, bir hukukçu kimliği ile de ayrıca takip ediyorum. Dün itibarıyla İstinaf Mahkemesine müracaat etme anlamında süre tavır dilekçemizi verdik. Gerekçeli karar açıklandıktan daha sonra da istinaf gerekçelerimizi ayrıca dosyaya sunacağız. Süreci peşine düşüp takip ediyoruz.” diye konuştu.

Bakan Yanık'tan, Pınar Gültekin davası kararına ilişkin açıklama Açıklaması

“SONUNA KADAR SÜRECİ TAKİP EDECEĞİZ”

Derya Yanık, kadına karşın kuvvetle mücadelenin önleyici hizmetlerden, suçlama aşamasına değin bir tüm olduğunu vurgulayarak, “Bu olayda artık çok canavarca bir eylemin apaçık olduğu çok açık. Dolayısıyla failin hukuka uygun bir biçimde hak ettiği cezayı alması da kuvvetle mücadelemizin bir parçası. sonuna kadar süreci takip edeceğiz ve üst mahkemelere de taşıyacağız.” dedi.

Bakan Yanık'tan, Pınar Gültekin davası kararına ilişkin açıklama Açıklaması

“OLAYIN VUKU BULUŞ ŞEKLİ APAÇIK”

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, şöyle konuştu: “Ben bir hukukçu kimliğiyle söyleyecek olursam haksız kışkırtma bir yargılama süresi midir? Doğru, evet öyledir. Ancak bunu, olayın niteliğine, içeriğine, şekline, şemaline kadar değerlendirirsiniz, biz burada haksız tahrik indirimi uygulanmaması gerektiğini en başından beri Bakanlık olarak söylüyoruz. Çünkü olayın vuku buluş şekli apaçık. Bu anlamda bizim kanaatimiz, dosyanın içerisindeki delillerden yola çıkarak, bu katiyen bir ön kabul değildir. Onun bilhassa altını çizmek istiyorum, bizim bakanlık olarak yaptığımız hiçbir operasyon, hiçbir itiraz ya da hiç bir işlem takibi genel geçer, ezberler üzerinden yürümüyor. Arkadaşlarımız özenle dosyaları çalışıyorlar, titizlikle delilleri inceliyorlar ve bu deliller çerçevesinde beyanlarda, taleplerde bulunuyoruz, davayı üst mahkemelere taşıyoruz yoksa da ‘evet, bu çerçevede bu bahşedilen karar doğrudur.’ diyoruz.”

Bakan Yanık'tan, Pınar Gültekin davası kararına tepki: Faali cesaretlendiren bir değerlendirme

“HAKSIZ TAHRİK İNDİRİMİ SON DERECE YANLIŞ”

Pınar Gültekin davasının özenle peşine düşüp takip edildiğini dile getiren Bakan Yanık, “Hukukçu arkadaşlarımızın kanaati, ve bizim de kanaatimiz, hileli kışkırtma indirimi bu davada son derece hatalı bir değerlendirmedir. Faili cesaretlendiren bir değerlendirmedir ve kamuoyunun ‘adaletin tecellisi’ düşüncesini sarsan bir sonuçtur. Biz buna itirazımızı yapacağız. Yüksek mahkemeler de değerlendirecekler.” ifadelerini kullandı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.