Akaryakıt zamlarıyla ilgili Bakan Nebati’den açıklama: Fiyat artışları büyük ölçüde dışsal faktörlerden kaynaklı

Akaryakıt zamlarıyla ilgili Bakan Nebati'den açıklama: Fiyat artışları büyük ölçüde dışsal faktörlerden kaynaklı

Adana’daki bir otelde düzenlenen ‘Adana İş Dünyası Buluşması’na katılan Define ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, gündeme dair manâlı açıklamalarda bulundu. Son dönemin en önemli sorunu haline gelen enflasyonun gelişen emtia fiyatlarından nedeniyle yükseldiğini bildiren Bakan Nebati, hayat pahalılığının vatandaşlara asgari düzeyde yansıması için gerekli adımları atmaya devam ettiklerini söyledi. Mazot zamlarıyla ilgili de konuşan Bitkisel, sorunun dışsal faktörlerden kaynaklandığını ve sorunun geçici nitelikte olduğunu vurguladı.

“BÜTÜN DÜNYADA ENFLASYON SORUNU YAŞANIYOR”

Enflasyon sorunun küresel olduğunu gösteren Bakan Nebati, “Tüm dünyada Rusya- Ukrayna savaşı ve kuraklık sebebiyle büyüyen yiyecek fiyatları, yükselen enerji fiyatları, talep-istek uyumsuzlukları, tedarik zincirlerindeki bozulmalar ve artan navlun maliyetleri nedeniyle bugün gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler dahil yüksek enflasyon sorunu yaşıyor.” dedi.

“GEREKLİ ADIMLARI HIZ KESMEDEN ATIYORUZ”

Enerji fiyatlarının olağanüstü şekilde arttığından bahseden Nebati, “İçinde bulunduğumuz 2022 yılında brent petrolün ortalama varil fiyatı yüzde 50’nin üstünde artışla 200 dolar seviyelerine değin yükseldi. Doğal gaz fiyatlarıysa 2020 yılından bu yandan takriben 10 kat büyüme gösterdi. Girdi maliyetlerimizdeki bu klasik dışı artışlar doğal olarak ülkemizdeki fiyatlamaları da etkiliyor yaşam pahalılığına sebep oluyor. bununla beraber, fiyatlardaki yükselişte talep yönlü ve maliyet artışı kaynaklı faktörlerin belirleyici olması fiyatlardaki bu bozulmanın geçici nitelikte olduğuna göze çarpan ediyor. Büyük ölçüde dışsal faktörlerden ve beklentilerdeki kötüleşmeden kaynaklanan fiyat artışlarının, vatandaşlarımıza en az düzeyde yansıması için azami gayret gösteriyor ve zorunlu adımları hız kesmeden atmaya devam ediyoruz” biçiminde konuştu.

“2022 YILINDA 241 MİLYAR LİRA VERGİDEN VAZGEÇİYORUZ”

Birçok kalemde KDV indirimi yapıldığını vurgulayan Bakan Bitkisel, “Hanehalkının tüketim sepetinde kayda değer yer tutan yiyecek, temizleme ve hijyen malzemeleri gibi belirtilen ürünlerde ve meskenlerde kullanılan elektrikte KDV indirimi yaptık. Keza kamunun manâlı bir oyuncu olduğu sektörlerde yönlendirilen fiyatlar vasıtasıyla enflasyonist baskıları azaltıcı tedbirler aldık. Elektrik ve doğalgaz gibi stratejik alanlarda yüksek oranlı sübvansiyonlarla vatandaşlarımızı, KOBİ ve sanayicilerimizi destekledik. Yakın zamanda da kira artışlarını yüzde 25’le sınırladık. Bu Nedenle vatandaşlarımızı yanına varılmaz pahada artışlardan koruma yönünde manâlı bir adım attık. Ayrıca bir takım stratejik ürünlere karşın dış ticaret tedbirlerini devreye aldık. Saydığım tüm bu adımlar dahilinde, enflasyonla mücadeleyi teşvik etmek üzere devlet olarak 2022 yılında 241,3 milyar lira ödenti gelirinden vazgeçiyoruz. Önümüzdeki dönemde de Gıda Komitesi ve Fiyat İstikrarı Komitelerimizde aldığımız kararlarla arz güvenliğini ve istikrarını güçlendirmeye ve enflasyonla mücadeleye kararlılıkla devam edeceğiz. Diğer yandan, makroekonomik ve mali istikrarı kuvvetlendirmeye yönelik ek tedbirlerle enflasyonla mücadele sürecimizi destekliyoruz” ifadelerini kullandı.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

AK Parti grubunda geçtiğimiz günlerde konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, akaryakıt fiyatları hakkında yaptığı açıklamada, artışların yalnızca Türkiye’yi değil bütün dünyayı etkilediğini belirterek, “Pompa fiyatlarında ortaya meydana çıkan rakamlar gerçekten can sıkıcı düzeydedir. Petrol tüketiminin koskocoman bölümünü ithalat ile tedarik eden bir ülke olarak ayrıca ham petrol fiyatlarındaki yükselişten hem de kurdaki artıştan hemen etkileniyoruz” demişti.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.