Akdeniz’e açılan Abdülhamid Han, Batı’yı panikletmeye yetti! ABD, Almanya, İngiltere ve Yunan basını Türkiye’yi suçladı

Akdeniz'e açılan Abdülhamid Han, Batı'yı panikletmeye yetti! ABD, Almanya, İngiltere ve Yunan basını Türkiye'yi suçladı

Türkiye enerji alanında yaptığı ataklara dün bir yenisini daha ekledi. 4. sondaj gemimiz Abdülhamid Han, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle dün Mersin’den birincil seferine uğurlandı. Gemi hem teknik donanımı ayrıca de bedensel özellikleriyle “Mavi Vatan”daki filonun en güçlüsü olarak ödev yapacak Abdülhamid Han; Fatih, Kanuni ve Yavuz’un arkasından hidrokarbon arayan filonun 4. üyesi oldu.

7 EKİM’E KADAR DOĞU AKDENİZ’DE OLACAK

Abdülhamid Han sondaj gemisi 7 Ekim’e değin Doğu Akdeniz’de olacak ve hidrokarbon arama çalışmalarını, Gazipaşa’nın 55 kilometre açığındaki Yörükler-1 kuyusunda yürütecek. Türkiye için tarihi bir gün yaşanırken dünya medyasında ise bu güzel gelişme bir takım rahatsızlıklar yarattı.

Abdülhamid Han'ın ilk seferine çıkması dünya manşetlerinde

DÜNYA MANŞETLERİNDE

Hemen derhal her ülkenin manşetlerinde yer verdiği Abdülhamit Han gemisi için Yunan Kathimerini gazetesi, “Türkiye, yıkıcı milletlerarası gelişmelerin ortasında Abdülhamid Han sondaj kulesiyle kendine ait payı istiyor” ifadelerini kullandı.ABD merkezli ABC News ise “Türkiye Cumhurbaşkanı Salı günü ülkenin en yeni ve en büyük denizaltı hidrokarbon sondaj gemisini göreve çıkardı. Türkiye’nin diğer sondaj gemileri Fatih, Kanuni ve Yavuz Türkiye’nin doğal gaz rezervi keşfettiği Karadeniz’de etkinlik gösteriyor. Dört gemiye de Osmanlı padişahlarının isimleri verildi” ifadeleriyle duyurdu.Al Jazeera ise “Türkiye, Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama faaliyetlerine yeniden başladı. Doğu Akdeniz’de yaklaşık iki sene sonra, bir Türk sondaj gemisi bölgede gaz aramak için Mersin limanından hareket etti.” ifadeleriyle gelişmeyi takipçilerine aktardı.

Abdülhamid Han'ın ilk seferine çıkması dünya manşetlerinde

Deutsche Welle ise Abdülhamid Han gemisinin göreve başlaması haberini Yunanistan ve Güney Kıbrıs Rum Yönetimi üzerinden gördü. Laf konusu metinde, “Türkiye’yi, kendi alanlarında yasa dışı gaz yatakları aramakla suçladılar.” ifadesi kullanıldı.

Abdülhamid Han'ın ilk seferine çıkması dünya manşetlerinde

Dubai merkezli Al Arabiya, Abdülhamit Han gemisinin birincil seferine çıkmasını, “Türkiye, iki takvim bir aradan daha sonra Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon sondaj faaliyetlerine her yerde başladı.” ifadeleriyle duyurdu.

Abdülhamid Han'ın ilk seferine çıkması dünya manşetlerinde

Reuters ise haberinde şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin yeni sondaj gemisi, Akdeniz’deki tartışmalı suların dışında devir yapacak”

Abdülhamid Han'ın ilk seferine çıkması dünya manşetlerinde

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir