Alibeyköy Deresi’ndeki deniz canlılarının toplu ölümü sonrası İSKİ ekipleri inceleme başlattı

Alibeyköy Deresi'ndeki deniz canlılarının toplu ölümü sonrası İSKİ ekipleri inceleme başlattı

– HALİÇ’e ulaşan Alibeyköy Deresi’nde toplu balık ölümleri yaşanıyor. Balıkların yanı sıra deredeki öteki canlıların da öldüğü belirtiliyor. İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) ekiplerinin sudan aldığı numunelerin incelemesi sürerken, bölge sakinleri balık ölümlerinin derenin uzun yıllardır temizlenmemesinden kaynaklandığını öne sürdü.

Eyüpsultan’dan geçerek Haliç’e akıcı Alibeyköy Deresi’nde son günlerde görülen balık ve diğer canlı ölümleri çevre sakinleri aralarında üzüntü yarattı. Çevredekilerin şikayeti üzerine derede çözümleme başlatıldı . İSKİ ekipleri dereden numuneler aldı. Suyun PH değeri ölçülürken, dereden alınan numuneler laboratuvara götürüldü. Balık ölümlerine neyin yol açtığı numunelerin incelenmesi ardından ortaya çıkacak.

Alibeyköy Deresi’nde daha önce aynı vefat olayına rastlamadıklarını bildiren Necati Memiş, “Dün sabahleyin spor yaparken balıkların öldüğünü gördüm. Binlerce ölü balık gördüm, fotoğraflarını çektim ve yetkililere attım. Buraya çözüm bulunması için tezgâhtar olun. Balıklar yıllardır canlıydı, ne oldu acilen? Onlar da bir can taşıyor. Fabrika atığı olabilir diye çok üzüldüm” dedi.Derenin temizlenmediğini ifade eden Adem Kaya, “Eskisi gibi çay ıslah çalışması yapılmıyor. Doğma artış buralıyım, evim karşıda. Eskiden çay çoğu kez temizlenirdi. Ne yapabiliriz? Buradan balık yenmez bundan böyle” diye konuştu.

Hanife Yılmaz ise “Bir ilaç dökülmüş buraya. Balıklar dün yüzüyordu, buraya ilaç mı attılar? Yazık günah” dedi.

– İstanbul sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.