Alman araştırmacılardan bilim dünyasını sallayan çalışma: Kadın ve erkek olmadan bebek üretildi

Alman araştırmacılardan bilim dünyasını sallayan çalışma: Kadın ve erkek olmadan bebek üretildi

Almanya’da bilim insanları kadar yapılan bir alıştırma büyük akustik uyandırdı. Araştırmacılar, sperm veya yumurtaya ihtiyaç duymadan, kök hücreleri kullanarak yapay cenin üretti ve bunları rahim dışarıda uzun zaman büyütmeyi başardı. Üretilen embriyonun önceki benzer modellerden daha uzun vakit dayanabilmesi için de reformcu bir biyoreaktör geliştirildi. Bu hafta hakemli bilimsel dergi Cell’de yayımlanan araştırma, biyologların gelişim mekanizmalarını daha derinlemesine araştırmalarına ve doğum kusurlarında neyin hatalı gittiğini daha iyi anlamalarına olanak tanıyacak.

DAHA ÖNCE DE BENZER ÇALIŞMALAR YAPILDI

Indepedent Türkçe’de yer alan habere tarafından Weizmann Bilim Enstitüsü’nden kök hücresel biyoloğu ve ekibin lideri Jacob Hanna, bir sonraki adımda, insan kök hücreleriyle aynı deneyi tekrarlamayı umduklarını söyledi. Daha önce başka araştırma ekipleri de kök hücrelerden suni embriyolar geliştirdikleri deneylere imza atmıştı. Ancak bunlar doğal sürecin sadece birincil aşamalarını taklit edebilmişti.

ÇOK ETKİLEYİCİ BENZERLİKLERE SAHİP

Ama kök hücreler uzmanlaşmaya başladığında organlar oluşturamadığı için bu deneyler sadece ilk aşamayla sınırlı kalmıştı. Yeni araştırmada ise embriyoların besinlerle dolu akışkan şişelerin içinde dönmesini karşılayan bir kuvöz geliştirildi. Kurulum, ekibin oksijen seviyeleri gibi kayda değer faktörleri alıngan bir şekilde teftiş etmesini sağladı. Yapay embriyolar, reel olanlarla “hücre düzeyde çok güzel benzerliklere” sahipti.

NORMAL EMBRİYO ÖZELLİKLERİNE SAHİP

Leiden Üniversitesi Tıp Merkezi’nden kök hücre biyoloğu Niels Geijsen, “Içten hücreler doğru zamanda ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.

Deneyin 8. gününde bu yapılar, 8,5 günlük doğal embriyolara fazla benziyordu. Atan bir kalbe, keskin baş ve kuyruk uçlarına, iskelet kası haline gelen segmentlere, büyüyen bir beyin ve omuriliğe sahipti.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.