Ankara’da gerginlik! Somalili kişilere ait lokantanın tabelası zorla beyaza boyandı, bakanlıktan tepkilere yanıt geldi

Ankara'da gerginlik! Somalili kişilere ait lokantanın tabelası zorla beyaza boyandı, bakanlıktan tepkilere yanıt geldi

Ankara’da Somalili bir iş yeri sahibinin tabelasının zorla beyaza boyanmasıyla ilgili İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanlığı kadar izah etme yapıldı.

Göç İdaresi Başkanlığından yapılan yazılmış açıklamada; Türkiye’de kullanılan tabelalar için kuralların TSE tarafından ‘TS 13813’ standardı ile belirlendiği, tanıdık olmayan dilin yer aldığı tabelalara ilişkin hususların da laf konusu standart ile belirlendiği hatırlatıldı. Bu kapsamda, tabelalarda tanıdık olmayan dildeki ifadelerin Türkçe ifadelerin yüzde 25’ini geçmeyecek büyüklükte puntolarla yazılması gerektiğine sinyâl edildi.

Bakanlık göre yapılan yazılı izah etme şu şekilde;

“Söz konusu standardın uygulanmasının denetlenmesine ve hem aidat levhası olmaksızın işletmelerin oluşturduğu hileli rekabetin önüne geçilmesine ilişkin olarak 4 Kasım 2021 tarihi itibarıyla 81 ilimizde Vali/Kaymakamlarımızın koordinasyonunda; il göç idaresi müdürlükleri, kolluk kuvvetleri, yerel yönetimler, ilgili ulus kurum ve kuruluşları, meslek odaları ve ilgili STK temsilcilerinin katılımı ile keza il hem ilçe düzeyinde yoklama komisyonları oluşturulmuştur.

Denetim komisyonları ile gerçekleştirilen denetimler sonucunda bugüne kadar 19 bin 309 iş yerinin yabancılar göre işletildiği, 15 bin 666 meslek yeri tabelasının TSE standartlarına yerinde olduğu, 3 bin 643 iş yeri tabelasının TSE standartlarına yerinde olmadığı saptama edilmiştir. Laf konusu tabelalara ilişkin uygulanan yönetimle ilgili süreçlerin ardından 2 bin 151’i standartlara uygun hale getirilmiş olup, öteki tabelaların süreçleri devam etmektedir.

Bin 815 işletmeye ücret kaydı olmadığı için idari yaptırım uygulanmıştır. Ankara’daki meslek yerine ait tabelaya karşın işlem, kolluk kuvvetlerince yürütülen bu denetimler kapsamında gerçekleştirilmiştir.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.