Annesinin ölmeden önceki fotoğraf isteğini geri çeviren Ahmet Selçuk İlkan: Bu acıyı hep yaşadım

Annesinin ölmeden önceki fotoğraf isteğini geri çeviren Ahmet Selçuk İlkan: Bu acıyı hep yaşadım

Gökay Kalaycıoğlu’nun sunumuyla Haberler.com’un YouTube kanalında yayınlanan Haber Bahane programının bu haftaki konuğu şair ve laf yazarı Ahmet Selçuk İlkan oldu. Programda ailesinden bahseden artist sanatkâr, annesiyle yaşadığı bir hikayeden bahsederek yaşadığı acıyı dile getirdi.

“ANNEMİ KAYBEDİNCE ÜNİVERSİTEYİ SON SINIFTA BIRAKTIM”

Topluluk bir aileden doğduğunu söyleyen İlkan, “Ben 9 çocuklu bir ailenin 8. çocuğuyum. Bütün yokluklara karşısında hayalleri varlıklı olan bir aileydik. Babam ilkokula gitmiş fakat annem hiç okula gitmemiş. Kardeşlerim de anca ilkokul okuyabildi. Ailemin bütün hayalleri benim omuzlarımdaydı. Ailem ‘En azından Ahmet Selçuk okusun’ derlerdi. İki ağabeyim berberdi, babam da önce fabrikada çalıştı daha sonra muhtar oldu. Abim Almanya’daydı ben de liseyi bitirince onun yanına gittim. O yıllarda hem yazdım hem de mimarlık okudum. Annemi kaybedince mimarlık bölümünü son sınıfta bırakarak İstanbul’a geldim. Sonra da İstanbul Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyat Fakültesi’ni bitirdim” dedi.

Annesinin ölmeden önceki fotoğraf isteğini geri çeviren Ahmet Selçuk İlkan: Bu acıyı hep yaşadım

“ANNEMLE BİR FOTOĞRAF ÇEKTİREMEDİK”

Kaybettiği annesiyle fotoğraf çektiremediği için fazla pişman olduğunu söyleyen sanatçı, sözlerine şöyle devam etti: “Babam hekim, annem de mimar olmamı istiyordu. Annemin hayalini yerine getirmek için Berlin’e gitmiştim. Annemi kaybetmemin dokunaklı bir hikayesi var. Almanya’ya sırası gelmişken istasyona değin geldiğimde annem bana sarılıp ‘sana kırgınım, küskünüm. Hani beraber bir resim çektirecektik’ dedi. Ben de bir ara çektiririz diye düşündüğüm için bunu ihmal etmiştim. Annemin gözyaşlarına dayanmayınca en kısa zamanda gelip çektireceğimi söyledim. Annem ‘Ya bir daha görüşemezsek? İçimde böyle bir his var’ dedi. Babam da ‘Zeynep, Ahmet’i üzme. Böyle şeyler konuşmayalım’ demişti. Ne yazık ancak ben Almanya’ya gittiğimde annemden hiç mektup alamadım. Babamın acı bir telefonuyla annemi kaybettiğimizi duymuştum. Hayatım her tarafında bu acıyı defalarca yaşadım. Yalnızca minik yaşta çekilen siyah beyaz bir fotoğrafımız var.

Annesinin ölmeden önceki fotoğraf isteğini geri çeviren Ahmet Selçuk İlkan: Bu acıyı hep yaşadım

“ANNEME, ANNELER GÜNÜ’NDE HEDİYE ELDE ETMEK İSTERDİM”

Sahnedeyken keşke annem bir tanesini görseydi. Anneme bir Anneler Günü’nde hediye elde etmek isterdim. Şiire görünüm açımı kuvvetlendiren en büyük etkenlerden birinin bu olduğunu düşünüyorum. Anne ve babaların çocuklara bıraktığı en büyük servet sevgi ve anılardır. Bunlar akla gelince kelimeler bile yetkisiz kalıyor. Beni tanımlarken ‘Ayrılıkların Şairi’ derler. Bu doğru, ben ayrılıkları ezberden bilirim. İnsanlar kaybedince hayatı ve sevgiyi daha iyi anlıyorlar. Ben doğrusu ayrılıkların değil kaybedenlerin şairiyim.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.