Arsa sahibi 12 yıllık mescidi yıktı, vatandaşlar cuma namazını enkazın önünde kılmak zorunda kaldı

Arsa sahibi 12 yıllık mescidi yıktı, vatandaşlar cuma namazını enkazın önünde kılmak zorunda kaldı

Esenyurt Osmangazi Mahallesi’nde yer alan Akın Mescidi, güya, takriben 12 yıl önce Esenyurt Belediyesi göre yapıldı. İbadet amacıyla bölge insanı göre yoğun olarak kullanılan mescit, yıllarca sorunsuz olarak vatandaşlara hizmet etti. Arsa sahibinin yaklaşık 6 ay önce mescit görevlilerinin aynına gelerek ‘Mescidi boşaltın, burası benim arsam’ demesi üzerine ise tartışmalar başladı.

HABERSİZ BİR ŞEKİDE İŞ MAKİNELERİYLE YIKTI

Mescit imamları durumun belediye ile çözülmesi gerektiğini söylemesi üstüne yetkililer ile diyaloğa geçen arsa sahibi, bir netice alamayınca habersiz bir şekilde geçtiğimiz salı günü mescidi yıktı. İş makinelerine silahlı ve köpekli korumaların eşlik ettiği öğrenilirken, yıkım sebebiyle Kuran-ı Kerimler ve Türk bayrakları enkazın altından kalması tepkilere niçin oldu. Bölgede ibadethane eksikliği nedeniyle yoğun alaka görebilen mescidi dolduran vatandaşların cuma namazını mescit enkazının önünde kıldığı anlar vatandaşların cep telefonu kameralarına yansıdı.

Arsa sahibi 12 yıllık mescidi yıktı, vatandaşlar enkazın önünde namaz kıldı

“ARSA SAHİBİ İŞİNİ ZORBALIKLA ÇÖZDÜ”

Yıkılan Akın Mescidinin cemaatinden Yasin Sarı, “Burası Akın Mescidi olarak geçiyor. 11-12 sene öncesinden belediye tarafından bir görev laf konusu. Biz buraya dışarıdan, kendi kafamıza göre gelmedik. resmi olarak, devlet izniyle yapıldı bu mescit. Burada takriben bin 200 karakter bir cemaate namaz kıldırılıyordu. Bundan 6 ay önce ise bir vatandaş çıktı ve mescit görevlisi arkadaşımıza buranın sahibi olduğunu, kısa sürede mescidi boşaltmamız gerektiğini söyledi. Natürel buradaki imam arkadaşlar da böyle bir yetkileri olmadığı için vatandaşa belediyeye ya da müftülüğe gitmesi gerektiğini söylüyor. Daha ardından ise 5 gün, 10 gün arayla yine gelip gidiyor. Mescidin olduğu arsa hisseli bir yer. böylece işini devlette çözemedi. Sonrasında ise işini zorbalıkla çözdü. Köpeklerle, silahlı adamlar ile burayı yoklama altına aldı ve bizim bilgimiz olmadan akşam saatlerinde burayı yıktı” dedi.

Arsa sahibi 12 yıllık mescidi yıktı, vatandaşlar enkazın önünde namaz kıldı

“AĞLAYARAK GİDEN İNSANLAR VARDI”

İçerisindeki eşyalar ile birlikte bir yıkım gerçekleştiğini belirten Sarı, “Gördüğünüz gibi enkazın aşağı kaldı her şey. Mescit içindeki Kuran-ı Kerim’den tutun da, bayrağımıza dek, cemaatin yardımları ile alınan halılara kadar her şey enkazın aşağıda kaldı. Cemaat bu yıkıntının önünde, sokakta namaz kıldı. ve her zamanki cemaatin çeyreği vardı burada. Gözyaşlari Içinde dışarı giden insanlar vardı burada. Biz vaiz verirken de kimseye hakaret etmek istemedik, fazla tedbirli olduk. Senin yerin olabilir lakin unutma buranında reel bir sahibi var” diye konuştu.

Arsa sahibi 12 yıllık mescidi yıktı, vatandaşlar enkazın önünde namaz kıldı

ARSA SAHİBİ LAF VERMİŞ: YAPACAĞIM FABRİKANIN ÜST KATINI MESCİDE ÇEVİRECEĞİM

Olayla ilgili konuşan Osmangazi Mahalle Muhtarı Mustafa Aslan, “Olayı duyduğumda asra sahibi vatandaşa ‘Konu nedir diye sordum’. O da bana eski dönem belediye başkanının kendi arsasına mescit yaptırdığını söyleyerek ‘Ben de yerimi vermek istemiyorum’ dedi. Natürel burası yapılalı 11-12 yıl oldu. Bu sürede neredeydi, niçin ses çıkartmadı bilmiyorum. Yasal işlerini ben bilmiyorum, orası beni ilgilendirmiyor. Olaydan daha sonra ise Cuma namazını burada, bu molozların önünde kıldık. Cemaat de ben de fazla duygulandık. Bu değin insanın İstanbul’un ortasında yolda namaz kılması sahiden fazla korkunç bir durum. Daha ardından bu arsa sahibi vatandaşa tekrardan ulaşmaya çalıştım. Numarasını bulup aradım. Kendisine tekrardan mescidi neden yıktınız diye sordum ve ‘sizin burada 11 dönümlük bir araziniz var, buradan bize bir yer ayırırsanız biz tekrardan yaparız’ dedim. ‘Bu kadar yeri Allah size vermiş, sizde bize bir mescit yeri verin’ diyerek ricada bulundum. O da bana ‘Burası şuanda tarla vasfında, ben burayı arsaya çevirip bir fabrika yapacağım ve fabrikanın üst katını da mescide çevirip sizlere vereceğim’ diyerek mescide aleyhinde olmadığını, yeni oluşturacağı yeri de hibe edeceğini belirtti” ifadeleri kullandı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.