Asgari ücret temmuzda ne kadar zamlanacak? İşte gündeme gelen rakam

Asgari ücret temmuzda ne kadar zamlanacak? İşte gündeme gelen rakam

SERI HALINDE gelen zamlar, enflasyonun artması ile birlikte gelen yaşam pahalılığı vatandaşın alım gücünün düşmesine neden oldu. Bu durum da temmuz ayında minimum ücrete ek bir zam yapılmasını gündeme getirdi. Konuyla ilgili geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan da, vatandaşın artan enflasyona karşısında ezdirilmeyeceğini belirtti. Bu sözler, asgari ücrete ek zam sinyali olarak yorumlandı.

750 LİRALIK SGK PRİMİ ASGARİ ÜCRETE EKLENEBİLİR

Zam konusu gündemdeki sıcaklığını korurken, masadaki formüllere göre en az ücretin Temmuz ayında 5 bin TL’yi aşması bekleniyor. Buna göre minimum aidat zammında yüzde 10-20 oranları ön plana çıkarken, 750 liraya yakın olan SGK priminin devlet kadar karşılanarak bu tutarın en az ücrete dahil edilerek 5 bin liraya çıkarılması da seçenekler arasında yer alıyor.

BEKLENTİLER, ZAM ORANININ YÜZDE 10-20 ARALIĞINDA OLMASI YÖNÜNDE

Öte yandan minimum ücrete yapılacak zam oranında, 4 Temmuz’da açıklanacak haziran ayı enflasyonu ile birlikte ortaya çıkacak olan 6 aylık enflasyon verisi de belirleyici olacak. Beklentiler, zam oranının yüzde 10-20 aralığında olacağı yönünde.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.