Avrupa benzeri görülmemiş sıcak hava dalgasına teslim! Fransa, 42 derecenin üzerini görecek

Avrupa benzeri görülmemiş sıcak hava dalgasına teslim! Fransa, 42 derecenin üzerini görecek

Birleşmiş Milletlere yan DMO erken gelen hava sıcaklıklarının nedeni hakkında yaptığı açıklamada, Kuzey Afrika’dan ‘alışılmadık derecede erken ve yoğun bir sıcak hava dalgasının’ Avrupa’ya yayılacağını açıklama etti. DMO’nun açıklamasında bu sıcak hava dalgasının, Azor adaları ve Madeira arasındaki Atlantik alçak basınç sistemi tarafından beslendiği ve batı Avrupa’da sıcak havanın yükselmesini desteklediği açıklama edildi.

“GELECEĞİN BİR ÖNGÖRÜSÜ”

DMO, Avrupa’nın birçok bölümlerinde ‘kuraklığın’ sıcak havayla birlikte etkin olacağı belirtilerek “İklim değişikliğinin bir sonucu olarak, ısı dalgaları daha erken başlıyor ve ısıyı tutan sera gazlarının rekor yoğunlukları sebebiyle daha sık ve şiddetli ayla geliyor. Bugün tanık olduğumuz şey, geleceğin bir öngörüsüdür” açıklamasını yaptı.

Avrupa, benzeri görülmemiş sıcak hava dalgasına teslim! Fransa, 42 derecenin üstüne görecek

AVRUPA’DA HAVA SICAKLIĞI 40 DERECEYİ AŞACAK

İsviçre Meteoroloji yetkilileri ülkede sıcaklıkların 30 derece üstü olacağını belirtirken, kent ile kırsal kesimdeki hava sıcaklığı arasındaki farkın 6 dereceye ulaştığını vurgulayarak “Ayrım özellikle geceleri belirgindir. Bunun nedenlerinden biri, binalarda ve altyapıda kullanılan malzemelerin daha pozitif ısıyı emmesidir” ifadelerini kullandı. Yüksek sıcaklıklar sebebiyle orman yangınlarıyla uğraş eden İspanya’da milli meteoroloji servisi AEMET, ülkenin iç kesimlerindeki sıcaklıkların bu hafta birbirini izleyen ülkenin bir takım bölgelerinde 40°C’yi aştığını ve orta İspanya’daki Toledo eyaletinde 43°C’ye ulaştığını açıkladı. Portekiz Deniz ve Atmosfer Enstitüsü (IPMA), bu sene 1931’den bu yana en sıcak Mayıs olduğunu açıklarken şiddetli kuraklığın bölgenin yüzde 97’sini etkilediğini açıklama etti. Fransa meteoroloji yetkilileri, dün ve bugün dikkat yaparak sıcaklıkların bu hafta sonu yer yer 42 derecenin üstüne çıkacağını açıkladı. Yetkililer, erken ve yoğun ısı dalgası sebebiyle bir takım bölgelerde rekor sıcaklık kaydedildiği ve orman yangını tehlikesi konusunda uyardı.

Avrupa, benzeri görülmemiş sıcak hava dalgasına teslim! Fransa, 42 derecenin üstüne görecek

SICAK HAVA DALGASI TÜRKİYE’DE ETKİLİ OLMAYACAK

Batı Avrupa’yı etkisi altına alıp Belçika’ya değin ulaşan mevsim normalleri sıcak hava dalgasının Türkiye’yi etkileyip etkilemeyeceği konusunda açıklama yapan Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) Çözümleme ve Tahminler Şube Müdürü Yüksel Yağan, Türkiye’nin Avrupa’dan bambaşka bir basınç sisteminin etkisinde olduğunu vurgulayarak bu sıcak hava dalgasının Türkiye’de etkin olmayacağını belirtti. Yağan, ülkemizde yer yer yağışlı havanın Çarşamba gününe değin devam edeceğini, Avrupa’daki durumun Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nce yakından takip edildiğini açıklama etti. Yağan, MGM’nin vatandaşlara web sitesi ve cep telefonu uygulamasından meteorolojik tahminleri, değerlendirmeleri ve gerektiğinde uyarıları ‘zamanında’ yayınlandığını vurgulayarak öncelikli olarak MGM’nin açıklamalarının referans alınması gerektiğini ifade etti.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.