Avrupa’da sıcak hava alarmı! Tüm etkinlikler iptal, okullarda protestolar başladı

Avrupa'da sıcak hava alarmı! Tüm etkinlikler iptal, okullarda protestolar başladı

Batı Avrupa’da çoğu kentte ikinci dereceden manâlı olan turuncu alarma geçilirken, sıcak hava dalgasının iklim değişikliğinin sonuçlarından biri olabileceğine, orman yangınları ve kuraklık sorunlarının yaşanabileceğine dikkat çekildi.

İSPANYA: OKULLARIN TATİL EDİLMEMESİ PROTESTO EDİLDİ

Son 20 yılın en sıcak haziran ayının geçirildiği İspanya’da bir haftadır etkin olan sıcaklıklar, Sevilya, Kurtuba gibi ülkenin güneyindeki Endülüs bölgesindeki bir takım yerlerde 44, başkent Madrid’de 41 santigrat dereceye dek çıktı. Sevilya’da ilkokul öğrencileri ve ailelerinden oluşan bir grup, sıcağa rağmen okulların tatil edilmemesini protesto etti. Derse girmeyen ve okul bahçelerinde, “Sınıflar sauna gibi” diye slogan atan öğrenciler, su tabancasıyla oynayıp serinlemeye çalıştı.

16 BÖLGEDE ORMAN YANGINI ÇIKTI

Sıcak havanın etkisiyle hafta başından bu yanlamasına 16 bölgede orman yangını çıktı ve bir takım spor etkinlikleri ertelendi.

Navarra, Castilya ve Leon ile Katalonya yangınlardan en çok etkilenen bölgeler olurken, Katalonya’da halen tehlikeli olan orman yangının 20 bin hektarlık alanı tehdit ettiği belirtildi.

“SICAK HAVA DALGALARI DAHA SIK VE ŞİDDETLİ ŞEKİLDE YAŞANIYOR”

Uzmanlar, “İklim değişikliğinin bir sonucu olarak, Avrupa’nın bir takım bölgelerinde sıcak hava dalgaları daha erken gelmeye başladı. Ayrıca ısıyı yoğunlaştıran rekor düzeyde sera gazı konsantrasyonları nedeniyle sıcak hava dalgaları daha sık ve şiddetli şekilde yaşanıyor” diyerek bunun gelecek için bir açılış olduğu uyarısında bulundu.

Birçok kentte turuncu alarmın verildiği İspanya’da sıcaklık yarından itibaren 10 derece düşecek, başkent Madrid’de gelecek hafta 25’e değin inecek.

Avrupa'da sıcak hava alarmı! Tüm etkinlikler iptal, okullarda protestolar başladı Fransa’da termometreler 42 dereceyi gördü

FRANSA: İÇ MEKANLARDA TÜM ETKİNLİKLER İPTAL

Fransa’da 42 dereceye varan sıcaklıklardan dolayı 14 vilayette kırmızı, 56 vilayette de turuncu alarm verildi.

Gironde Valiliği, dış ve klimasız iç mekanlarda bütün etkinliklerin ertelendiğini duyurdu. Hem 40 kentte, özellikle tarım faaliyetlerindeki su kullanımına farklı düzeylerde kısıtlamalar getirilerek, orman yangınlarına karşısında uyarılar yapıldı.

TRAFİĞE ÇIKIŞLARA KISITLAMA GETİRİLDİ

Başkent Paris ile Lyon, Villeurbanne ve Caluire kentlerinde de geçici bir vakit için hem trafiğe çıkışlara kısıtlama getirilirken, keza de muhakkak saatlerde hız sınırları düşürüldü.

İTALYA: 4 BÜYÜK KASABA İÇİN ALARM VERİLDİ

İtalya’da yüksek sıcaklıklar sebebiyle 4 büyük kasaba için alarm verildi. Hafta sonu için yapılan meteorolojik tahminlerde Afrika kaynaklı sıcak hava dalgasının etkin olacağı belirtilirken, İtalya’nın merkezinde ve kuzeyinde bulunan bazı kentler için dikkat verildi. Ülkenin orta kesiminde yer alan Perugia ve Floransa ile kuzeyindeki Brescia ve Torino kentlerinde fazla sıcaklar nedeniyle 17 Haziran’dan itibaren alarm seviyesi turuncuya yükseltildi. Torino’da ise pazar günü kırmızı alarm verileceği bildirildi.

Yetkililer, sıcak havanın özelikle yaşlı, kronik hastalığı olanlar, hamileler ve bebekler için daha artı risk taşıdığı konusunda uyararak, bu kişilerin olası olduğunca iç mekanlarda kalması istendi.

KURAKLIK ETKİSİNİ GÖSTERİYOR

Diğer yandan, fazla sıcakların yol açtığı kuraklık da ilk önce kuzey bölgeleri almak üzere ülkede etkisini gösteriyor. Ülkenin en büyük ırmağı Po’nun hacminin olması gerekenden yüzde 72 daha düşük olduğu, bu durumun kuzeydeki Piyemonte ve Lombardiya bölgelerini etkilediği kaydedildi.

Kuraklık nedeniyle, kuzey bölgelerinde 170 kadar mesken uygun suyun, sadece içme ve yemek yemek hazırlama gibi temel amaçlar için kullanılması talimatı verildi.

ALMANYA: GECE SAATLERİNDE SICAKLIK 20 DERECENİN ALTINA İNMEYECEK

Almanya Meteoroloji Dairesi (DWD) hafta sonunda bilhassa ülkenin güney ve orta kesimlerinde sıcaklığın 38 dereceye değin çıkacağını ve gece saatlerinde de sıcaklığın 20 derecenin altına inmeyeceğini duyurdu. Yetkililer sıcaklığın yüksek olduğu bölgelerde orman yangını riskine karşısında uyarırken, uzmanlar da yaşlılara ve afiyet sorunu olanlara dikkat etmelerini ve fazla akıcı tüketmelerini öğüt etti.

DWD Başkanı Tobias Fuchs, Almanya’da gelecek yıllarda sıcaklığın son 30 yıla göre 1 dereceye değin artacağını belirterek, iklim değişikliğinin Almanya’da etkisini göstereceği uyarısında bulundu.

BELÇİKA: HAZİRAN AYINDA SICAKLIK REKORU KIRILDI

Belçika’da da güneyden gelen sıcak dalgasıyla hava sıcaklıkları 35 dereceye değin yükselerek, haziran ayı için rekor seviyelere ulaştı. Meteoroloji yetkilileri, bilhassa ülkenin doğusunda yüksek sıcaklık sebebiyle hafta sonu turuncu kod alarma geçildiğini bildiri etti.

Yetkililer, hem sıcak havayla yüksek polen ve hava kirliliği seviyesi sebebiyle uyarıda bulundu. Belçika’nın okyanus kıyısında ise sıcaklıkların birkaç derece daha düşük olacağı bildirildi. Birçok kişinin okyanus kıyısına gidecek olması sebebiyle tren seferleri artırıldı.

İNGİLTERE: İNSANLAR PLAJLARA VE AÇIK HAVUZLARA AKIN ETTİ

İngiltere’de üst üste üçüncü gün yılın en sıcak günü kaydedildi. Ülkenin doğundaki Suffolk’ta 17 Haziran’da termometreler 32,7 dereceyi gösterdi. bununla beraber Londra’daki Heathrow Havaalanı’nda da 32,4 derece kaydedildi. Ülkede millet havadan en iyi şekilde muamele etmek için plajlara, parklara ve açık havuzlara akın etti. Bournemouth’ta belediye meclisi, sahildeki tüm otoparkların erken saatlerde dolduğunu duyurdu. Kesintisiz artan sıcaklıklar, Haziran 1976’da kaydedilen 35,6 derecelik en sıcak haziran gününe yaklaşıyor.

Meteoroloji Ofisi, haziran için “alışılmadık” sıcaklıkların İngiltere’nin güney yarısındaki yüksek basıncın ve Avrupa’dan İngiltere’ye sıcak hava getiren güneybatı hava akışının bir sonucu olduğunu duyurdu.

Ülkede sıcaklıkların, pazar günü yağmurla etkisini kaybetmesi bekleniyor.

HOLLANDA: YETKİLER HALKI SICAKLARA KARŞI UYARDI

Hollanda’da iki gündür 30-31 derecelerde olan hava sıcaklığının sıhhat sorunlarına niçin olmasının önüne geçmek için devlet kurumları ve uzmanlar bir takım uyarılarda bulundu. Hollanda Bayındırlık ve Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, bilhassa ülkenin güney bölgelerinde yollarda oluşabilecek ivedi şart ve muhtemel arızalara karşı biz dizi tedbir aldıklarını açıkladı.

Ayrıca, sıhhat sorunu olan yaşlıların sokağa çıkmamaları, bol akıcı tüketimi ve güneş koruma kremi kullanımı öğüt edildi.

İSVİÇRE: ALARM SEVİYESİ 3’E ÇIKARILDI

Sıcak hava dalgasının son bir haftadır etkili olduğu ülkelerden biri de İsviçre oldu. İsviçre’de gün içinde hava sıcaklığının Basel, Sion ve Cenevre gibi kentlerde 35 derece ve üzerine çıkması, yarın ise Basel’de 37 dereceyle sıcaklığın rekor seviyelere ulaşması öngörülüyor. İsviçre Federal hükümeti ülkede alarm seviyesini 3 olarak açıkladı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.