Avustralya’da kıyıya vuran mavi ejderha büyük ilgi çekti

Avustralya'da kıyıya vuran mavi ejderha büyük ilgi çekti

Avustralya’nın Queensland eyaletine tabi Stradbroke Adası’ndaki plajda nadir bir cins olan ‘Mavi ejderha’ olarak adlandırılan bir deniz canlısı görüldü. Ayrıca Mavi ejderha “Glaucus atlanticus” olarakta biliniyor.

GÖRENLER TEDİRGİN OLDU

Deniz kıyısına vuran canlı görenleri bir hayli şaşırttı. Uzun zamandan sonra görülen bu tür sahilde bulunan kişilerde rahatsızlık yarattı. Zehirli olma ihtimaline karşı sahildeki millet uyarıldı.

Sahilde nefes kesen görüntü! Nadir görülen bir tür mavi ejderha deniz kıyısına vurdu

MAVİ EJDERHA NEDİR?

Tür denizlerin sahile ve okyanus tabanına yakın olmayan bölgelerinde bağımsızlık olarak yaşar. Glaucus cinsine ait tek türdür ama Glaucidae familyasının öteki bir türü olan Glaucilla marginata ile yakından akrabadır. Bu tür tipik olarak 6 cm uzunlamasına kadar uzayabilir ve koyu mavi renklidir. Dünyanın bütün okyanuslarında ve ılıman tropikal sularda bulunur. Suyun üst kısmından dibe dek yüzebilir. G. atlanticus diğer pelajik türleri avlar; Physalia physalis; Velella velella; Porpita porpita; Janthina janthina.

Sahilde nefes kesen görüntü! Nadir görülen bir tür mavi ejderha deniz kıyısına vurdu

Glaucus çoğu kez türlerinin öteki bireyleriyle beslenip, yamyamlık davranışları gösterebilir. Karnındaki gaz keseleriyle G. atlanticus suyun üzerinde yüzeyel olarak durabilir. Bilim insanları G. atlanticusun hareketinin kendinden mi yoksa rüzgarla mı olduğunu tartışmaktadırlar. Diğer deniz salyangozları gibi Glaucus da hermafrodittir, yani erkek ve dişi çiftleşme organlarının her ikisini de taşır. Çiftleşme sonrası bütün salyangozlar yumurta şeritleri üretir.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir