Bakan açıkladı, bin 300 tarım kredi markete kasap reyonu açılacak

Bakan açıkladı, bin 300 tarım kredi markete kasap reyonu açılacak

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, “Bin 300 tane tarım kerdi market var. Bu marketlerde inşallah bilhassa kasap reyonunu et süt kurumu tabelasıyla donatacağız. Kardeş kuruluş kardeş organizasyon olarak tarım kredi marketlerde de bu etlerin satışını sağlayacağız, ayrıca et süt kurumunu, ayrıca üreticimizi, hem de tüketicimiz lehine bir adım atmış olacağız” dedi.

Mersin’e gelen Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci, eski Maliye Bakanı Lütfü Elvan, Vali Ali Hamza Güreşçi ile AK Parti ve MHP’li milletvekilleriyle birlikte Erdemli ilçesine emrindeki 2 bin 300 rakımda Toroslarda bulunan Sarıpınar Yaylası’na gitti. Burada Sarıpınar Koyun Keçi Birliği tarafından düzenlenen üreticiler buluşmasında Yörükler Bakan Kirişci’yi davul zurna eşliğinde halayla karşıladı. Bakan Kirişci üreticilerle bir araya gelmesinin arkasında bir Yörük çadırına artan bir şekilde ayrıca bilgi aldı ayrıca de ikram edilen ayranı içti.

Undaki takviye yem de de verilecek

Toprak Mahsulleri Ofisi’ni merkez bankasına benzeten Bakan Kirişci, “Arpa alımında TMO şuana dek, daha bundan sonradan alıma da devam ediyor. 4.4 milyon tona geldi. Yani bu izlediğimiz politikalarla oldu. Peki buradaki arpayı üretici kullanıyor, yani hayvanına yediriyor, o da et, süt almaya çalışıyor, dürüst. Daha önce uygulamış olduğumuz arpa desteğimiz İnşallah bunun üzerinde her tarafta çalışıyoruz. Bu arpa desteği konusunda bundan başka regülasyon var bizde, un regülasyonu. Yani un sanayicisine tüketici ucuz ekmek yesin diye buğdayı bugün için 7 bin 450 liradan aldığımız buğdayı 4 bin 500 liradan veriyoruz. Yaklaşık Olarak 3 bin lirasını biz regülasyon çerçevesinde bunu millet kendi üstüne alıyor. Aynısının benzerini İnşallah yemle ilgili de, yem sanayi üzerinden bu imal maliyetlerinin esas unsuru olan bu yem sektöründe bu cins girdileri sübvanse ederek, regüle ederek oralardan da siz değerli üreticilere takviye vereceğiz” dedi.

Bin 300 tarım kredi markete et reyonu

Hükümetin 2002 yılında göreve geldiğinde 31.7 milyon küçükbaş hayvan olduğuna dikkat çeken Bakan Kirişci, “Hemen 57.5 milyon küçükbaşımız var. Tekrar 9.8, 9.9 milyon civarında büyükbaşımız vardı, onları da biz 18 milyona çıkardık. Lakin biz şüphesiz ve muhakkak bu bütün hayvan varlıklarımızı an be an peşine düşüp takip ediyoruz. Buradan hareketle de atılması gereken adımları da zamanında, uygun ve dozunda atmaya çalışıyoruz. Bir diğer konuda ikinci yol da çünkü canlı hayvan varlığımızda bir çoğalma var, bunun açıklanmış ölçülerde eritilmesi lüzumlu. Nasıl yapacağız bunu, içeride et tüketimini teşvik ederek. Bunun için ne yaptık, et süt kurumu olarak küçükbaş hayvan etinde yüzde 25 indirime gittik. Biz asla, almış olduğumuz canlı hayvanların fiyatlarında bir indirime gitmedik. Biz bunun üreticimizin de lehine olsun diye yaptık. O nedenle bizim bu davranışımızı kimse hatalı değerlendirmesin. Biz buradaki şişkinliği, buradaki yığılmayı kısmi de olsa azaltalım ve bizim küçükbaş hayvan üreticimiz bundan pozitif yönde olumlu manada etkilensin istedik. Dolayısıyla değişik tarafta da tüketici bundan hoşnut. Yani şuanda bizim Et Süt Kurumu satış mağazalarımızın önünde kuyruklar oluyor. Lakin tarım kredi, bin 300 tane tarım kerdi market var. Bu bun 300 tane tarım kredi marketlerde inşallah bunlarda da bilhassa kasap reyonunun et süt kurumu tabelasıyla donatacağız. Kardeş kuruluş kardeş organizasyon olarak tarım kredi marketlerde de bu etlerin satışını sağlayacağız. Böylelikle keza et süt kurumunu, hem de üreticimizi, ayrıca tüketicimizi herkesin lehine bir adım atmış olacağız” diye konuştu

“Üreticinin ürettiğine nankörlük eden sizin cevap vermeniz gerekir”

Konuşmasını sürdüren Bakan Kirişci, “Bu üreticinin ürettiğini nankörlük eden, ürettiğini görmezden gelen, bu ülkede bir şey üretilmiyor diyen, velvele koparanlara sizin yanıt vermeniz gerekir. Eğer bu ülkenin ayağına bir taş değerse biliniz ama sadece Müslüman ülkeler yok, tüm mazlum milletler, onlarda bu ülkenin düşeceği durumdan Allah muhafaza hasar görür. Dünyada süper güçler vardı değil mi. Bir tarafta Amerika, öbür tarafta Rusya, bir tarafta Çin, öteki tarafta Avrupa. Rusya Ukrayna savaşında kim orada ağabeylik rolü üstlendi, Türkiye. Birleşik Milletler sadece resmi olarak bulundu. Fakat tüm işlem, tüm görüşmeler sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde Türkiye kadar yürütüldü” ifadelerini kullandı.

“Acilen ortalık bizim buraların tabiriyle süt liman”

Doğaüstü bir dönemden geçildiğine değinen Bakan Kirişci, “Yani birisi size bundan üç yıl önce bir virüs çıkacak, bu virüs ortalığı kasıp kavuracak ve herkes bir acz içerisinde hareket edecek. O kendisini dünyanın süper gücü zanneden ülkeler bile artık acziyetlerini kendileri kabul edecekler dese hepimiz, hadi canım sende derdik. Am bunların hepsini gördük mü, gördük. Fakat bu ülke hamdolsun pandemi de dahil olmak üzere hiçbir şeyin kıtlığını ve yokluğunu yaşamadı arkadaşlar. Ayçiçeği yağı ile ilgili bir girişimde bulunuldu, art niyetli çevreler onlarda gerekli derslerini aldılar. ve ondan sonra şuanda ortalık bizim buraların tabiriyle süt liman. Dolayısıyla sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde hükümetimizin izlemiş dürüst politikaların bir tezahürüdür” şeklinde konuştu. – MERSİN

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir