Bakan Murat Kurum, konut ve kira fiyatlarının hızla düşeceğini söyledi

Bakan Murat Kurum, konut ve kira fiyatlarının hızla düşeceğini söyledi

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gaziantep’te inşa edilecek Yeşilvadi 3 Katlı Köprülü Kavşağı’nın esas atma töreninde yaptığı konuşmada, Gaziantep’i göz bebekleri olarak gördüklerini, bu aziz şehre TOKİ eliyle bugüne dek toplam yatırım değeri 6,8 milyarı bulan eserler kazandırdıklarını söyledi. Kente 20 bin 500 yeni yuva kazandırdıklarını, camiler, okullar, sağlık durumu ocakları, millet binaları, spor salonları, 33 bin seyirci kapasiteli stadyum hediye ettiklerini anlatan Kurum, şöyle devam etti:

“Ama durmuyoruz. Toplam yatırım tutarı 4,2 milyar liralık projelerimize olanca hızımızla devam ediyoruz. Bunun içerisinde 5 bin 700 ev var, insanlar bahçeleri, cephe onarım ve cadde güzelleştirme projeleri, içme suyu hatları, atık su arıtma ve yol düzenlemelerine dek onlarca yatırımımız var. Gaziantepli hemşehrilerimiz her şeyin en güzelini hak ediyor. Neden? Çünkü Anteplinin alnı terli, Anteplinin gözleri ışıl ışıl, Antepli vakur. Biz Anteplilerde kökü yüzyıllara uzanan büyük bir duruşu, büyük bir tarihi görüyoruz. Şehitkamil Kuzeykent’te 2 bin 149 yeni konut inşa ediyoruz. Öteki ilçelerimizde toplam 5 bin 986 ev yapıyoruz. Nurdağı’nda 211, İslahiye’de 430 konutumuzun yapımında da sona geldik. Şahinbey Güneykent’te 2 bin 417 konutumuzun, Nizip’te 499 konutun yapımına devam ediyoruz. Peki, bu kadarıyla yetinebilir miyiz? Gaziantep büyürken biz yerimizde sayamayız. Şehitkamil Kuzeyşehir’de 2 bin 429 konutumuzun yapımına eylül ayında başlıyoruz. Bu yılın sonunda ve 2023’ün ilk aylarında, toplamda teslim edeceğimiz 10 bin yeni yuvamız çoktan uğurlu uğurlu olsun.”

“KONUT VE KİRA FİYATLARI HIZLI ŞEKİLDE DÜŞECEK”

Yeni konut yapımlarıyla ilgili de müjdeler veren Kurum, “Sayın Cumhurbaşkanımız geçtiğimiz günlerde Cumhuriyet tarihinin en büyük sosyal konut projesinin birincil müjdesini verdiler. Cumhurbaşkanımız Antep’e çok yüksek sayıda bir ev yapılması talimatını bizlere verdiler. Biz de inşallah Gaziantep’imize TOKİ eliyle 10 bin yeni ev yapacağımızın sözünü buradan veriyoruz. Hem Büyükşehir Belediyemizin yapacağı 3 bin 500, Şahinbey Belediyemizin inşa edeceği 1500 konutla beraber toplam 15 bin yeni yuvayı sizlere hediye ediyoruz. Tabii bizim şimdi Antep’in dört bir yanında 50 ve 100 bin sosyal ev projemizdeki 8 bin 135 konutumuzu ve biten 20 bin 500 yeni yuvamızı da eklediğimizde Antep’imize 43 bin 500’den fazla konut kazandırmış olacağız. İşçi kardeşlerimiz, genç kardeşlerimiz, yeni evli kardeşlerimiz, engelli ve emeklilerimiz, şehit ve gazi ailelerimiz yeni yuvalarına en uygun ödeme koşullarıyla, kira öder gibi sahip olacaklar. Şuna inanın, bu kampanya duyurulduğu andan itibaren hem konut fiyatları hem de kiralarda düşüş başladı. İnşallah kısa zaman içerisinde zincirleme olarak ev ve kira fiyatları daha da süratli bir şekilde düşecek. Yüzlerce sektörü ilgilendiren bu konut kampanyasıyla mobilyacısından camcısına, marketinden inşaat sektörüne, bütün esnaflarımız 85 milyon kazanacak, Antep kazanacak, Türkiye kazanacak.”

KENTTEKİ YATIRIMLAR

İller Bankası ile bu zamana dek 2,2 milyar liralık yatırımla 86 eseri Gaziantep’e kazandırdıklarını, 468 milyon liralık 16 yatırımın ise olanca hızıyla devam ettiğine sinyâl eden Kurum, kentte yapılan projelerin detaylarını anlattı. Toplam maliyeti 290 milyon lira olan yağmur suyu, içme suyu altyapılar hatları, 6 bin metre uzunluğundaki temas yolları, 3 alt geçidi ile iki esas dingil üstünde inşa edilecek Yeşil Vadi 3 Katlı Köprülü Kavşak projesinin de ulaşımda fazla kayda değer bir dönüm noktası olacağına dikkat çekici eden Kurum, “Keza kazaları en aza indirecek ayrıca de Yeşilvadi Millet Bahçesi girişinden başlayarak pek çok mahallemizin de bağlantısını sağlayacak. Bu kavşak sayesinde vatandaşlarımız önemli bir yakacak tasarrufu yapmış olacak. Bu Nedenle çevre kirliliği, hava kirliliği en aza inecek. Her şeyden öte Anteplilerin senelerdir beklediği sorun çözülecek, trafik yoğunluğu azalacak. Kısacası kavşağımız canımız için, malımız için, çevremizin geleceği için büyük bir fayda sağlayacak.” diye konuştu.

“2023 SEÇİMLERİ BÜYÜK TARTI TALEP EDİYOR”

Ahali için çalışmaya devam edeceklerini aktaran Kurum, “Tek bir gayemiz var, tarih yazdığımız Antep’ten aldığımız güçle, sizlerden aldığımız dualarla, milletimizden aldığımız destekle yeni bir tarih, yeni bir epope, yeni bir zafer hikayesi kâğıda dökmek. İşte bu noktada 2023 seçimleri büyük bir siklet talep ediyor. Bu seçimde ‘durmak değil yola devam’ diyenler ile ‘neme lazımcılar’ yarışacak. Bu seçimde ülkesine hizmetkar olanlarla ülkesini küresel lobilere şikayet edenler yarışacak. Dünyanın göz bebeği Antep’ten ‘Dünya beşten büyüktür’ diye haykıranlarla ‘Aman kimseyi rahatsız etmeyelim’ diyenler mücadele edecek. İlk günkü aşkla, azim ve kararlılıkla büyük Türkiye için çalışacağız. Buradan hep birlikte laf veriyoruz, çalınmadık kapı, girilmedik hane bırakmayacağız. 781 mahallemizin tamamında, bütün gönüllere dokunacağız. 2023 seçimlerinde, cumhurbaşkanımızı en yüksek oyla, yeni bir rekorla destekleyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir