Bakan Nureddin Nebati akaryakıt fiyatlarıyla ilgili konuştu: Umut ediyorum daha da aşağı iner

Bakan Nureddin Nebati akaryakıt fiyatlarıyla ilgili konuştu: Umut ediyorum daha da aşağı iner

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Bitkisel, Yüz Yüze 100 Gün programı çerçevesinde Ümraniye’de STK Temsilcileri, Vakıf ve Dernek Başkanları, İş adamları ve iş kadınları, Kanaat Önderleri ile Randevulaşma ve İstişare Toplantısı’nda bir araya geldi. Programa; Bakan Bitkisel’nin yanına Ümraniye Belediye Başkanı İsmet Şimşek, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe, AK Parti İstanbul Milletvekili Osman Boyraz, AK Parti Ümraniye, İlçe Başkanı Mahmut Eminmollaoğlu da katıldı. Bakan Bitkisel, programda mazot fiyatlarıyla ilgili uyarı çeken ifadeler kullandı.

“TÜM DÜNYAYI ETKİSİ ALTINA BÖLGE YENİ BİR ENERJİ KRİZİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Bakan Bitkisel, “2. Dünya Savaşı’ndan bu yana dünya ekonomisinin yaşadığı en derin durgunluklarından birine Kovid-19 salgının bir sonucu olarak yakın dönemde birlikte şahit olduk. Bu gelişme aleyhinde toparlanmaya çalışan küresel ekonomi, geçtiğimiz Şubat ayında patlak veren Rusya- Ukrayna savaşıyla yeni bir şok dalgasına maruz kaldı. bir de Çin yönetiminin, ortaya meydana çıkan yeni vakalar karşında uyguladığı sıkı tedbirler de bütün dünya ekonomisine tesir ediyor. Halihazırda küresel düzeyde yaşanan talep-istek uyumsuzlukları ve bir takım yöresel faktörler nedeniyle yüksek seyreden enerji ve gıda fiyatları, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar ve Rusya’nın bunlara karşılık vermesiyle daha da tırmanmıştır. 1970’lerde yaşanan petrol krizinin arkasında bugün, bütün dünyayı etkisi altına alan yeni bir enerji kriziyle karşısında karşıyayız. Bu engebeli işlem bilhassa bizim gibi enerjide yüksek oranda dışa bağımlı ülkelerde daha etkin bir şekilde hissediliyor. Brent petrolün varil fiyatı ortalaması 2021 yılında 70,9 dolar iken, hatta geçtiğimiz aylarda 128 dolarla son 14 yılın en yüksek seviyesine de ulaşmıştı. Doğalgaz ve kömürde de yine epeyce seri artışları yaşıyoruz. Avrupa’da ortalama doğalgaz fiyatı 2020 yılında megavat saat başına 9,6 avrodan 2021 yılında 47,5 avroya; 2022 yılındaysa 111 avroya kadar yükselmiştir. Bu Vesile Ile doğalgaz fiyatları yalnızca 2 yılda 10 kattan daha artı bir çoğalma göstermiştir. Enerji maliyetlerindeki artışla birlikte ulaştırma maliyetlerinin de yüksek seyretmesi küresel ticaret hacmini ve dolayısıyla küresel büyümeyi zorlayan unsurlar olarak ön plana çıkıyor” diye konuştu.

“OECD İÇİNDE AKARYAKITTAN EN DÜŞÜK VERGİ ALAN ÜLKEYİZ”

Sözlerine sürekli Bakan Bitkisel, “Enflasyonu kararlılıkla biz yeneceğiz. Ücret oranlarında büyük ölçüde düşüşler sağladık. Enerjideki artışları minimum düzeyde yansıması için sübvanse ediyoruz. 251 milyar lira vergi gelirinden feragat ediyoruz. Öncelikle ham süt, tarımsal desteklerde önemli artışlar gerçekleştirdik. Son iki ayda dünyada petrol fiyatları yükselirken esas haberlerin manşetleriydi. Benzine, motorine zam sabahtan akşam manşetti. Dünyadaki fiyatlar arttı. OECD içinde akaryakıttan minimum aidat bölge ülkeyiz. Biz yüzde 24’lerde vergi alıyoruz. Pompa çıkış fiyatlarında derhal her akşam haber alıyoruz. Motorin 22 liraya indi manşetlerde değil. Benzin 22 liraya düştü altyazı geçiyor. Sorunlara büyüteçle görmek, kötümserlik yerine getirmek. Hakkı teslim edin, bu kadar. Petrol umut ediyorum daha da aşağıda iner “diye konuştu.

“HAZİRAN İTİBARIYLA TOPLAM İSTİHDAMIMIZ 30,9 MİLYON KİŞİYE YÜKSELDİ”

Türkiye’deki ekonomik gelişmelere ilişkin konuşan Bakan Bitkisel, “Küresel ekonominin salgından büyük zarar gördüğü 2020 yılında zeka Türkiye, artış kaydeden nadir ülkelerden biri olmuştur. Türkiye ekonomisi 2021 yılında ise yüzde 11 oranında rekor bir yükselme performansı elde etmiş, bu güçlü yükselme görünümünü dengelenmiş bir kompozisyonda sağlamıştır. Salgının en şiddetli dönemine kıyasla takriben 5,5 milyon şahsiyet bir istihdam artışı kaydederek 2022 yılı Haziran itibarıyla toplam istihdamımız 30,9 milyon kişiye yükseldi. Sadece bu yılın birincil yarısında sağlanan istihdam artışı 862 bin kişi oldu. Salgın sürecinde yüzde 14,1’e dek yükselen işsizlik oranıysa bu sene Haziran ayı itibarıyla yüzde 10,3 ile salgın öncesi seviyenin altına geriledi. İhracattaki kuvvetli performansımız 2022 yılında devam etmiş, 250 milyar dolar sınırına dayanmıştır. Anında her ay Cumhuriyet tarihimizin yeni ihracat rekorlarını kırmayı sürdürüyoruz” dedi.

“GELİR VERGİSİNİ KALDIRARAK ÇİFTÇİMİZİ DESTEKLEDİK”

Sözlerine devamlı Bakan Nureddin Nebati, “Son 20 yılda memurumuzun, işçimizin ve emeklimizin alım gücünde önemli iyileştirmeler sağladık. Sene başından bu yana en düşük ücrette gerçekleştirdiğimiz yüzde 94,6 oranındaki artış, her koşulda milletimizin sonuna kadar yanına olduğumuzun, insanımız için bütün kaynaklarımızı seferber ettiğimizin maddi örneklerinden yalnızca biridir. Tarımsal destekleme ödemelerinden gelir vergisini kaldırarak çiftçimizi destekledik. Burada da takriben 3 milyon çiftçimizi kapsadık. Kolay usule alt 850 bin esnafımızın kazançlarını da vergiden istisna ettik. Bu gelişmeler neticesinde takvim alıcı enflasyonu Haziran ayında yüzde 78,6 seviyesine yükselmiş durumda. Bütün da bu noktada Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle savaşan tarafları bir araya getirmeyi başararak İstanbul’da imzalanmasını sağladığımız Tahıl Sevkiyatı Anlaşması, kısa süre içinde ülkemizde olduğu gibi dünya tahıl fiyatlarına da düşüş yönü olan yansımıştır. Bu Vesile Ile hububat ve yağlı tohumlarda fiyatlar savaş öncesi seviyenin de altına gerilemiştir” diye konuştu.

“IMF’TEN BORÇ ALINDI” İDDİASINA YANIT

‘Türkiye IMF’den borç aldı’ iddialarına ilişkin konuşan Bakan Nebati, “Manipülatif çarpıtmalardan medet umanlar var. Beklentimiz yapıcı yaklaşımlardan öte değildir. Önlerinde unvan bulunanlar koro halinde ‘Dolar şuraya gidecek’ diye yalan yanlış haber yaparlar. Önünde unvan bulunanlar, Türkiye’nin IMF’ten borç almadığını mahsus tamamen teknik duruşla, kapasitesi, imkanı dek aldığı oranı ‘borç aldı’ya dönüştürebiliyorlar. Bunu umarsızca yapıyorlar. Tüm bu başarılarımızın yanında yüzleştiğimiz sorunlar laf konusudur. İhracata karşın enerji ve emtia fiyatlarındaki artışla cari işlemler açığı artmıştır. Enerji hariç 2020 yılında enerjiye petrole ödediğimiz tutar 28 milyar dolar. 2021 yılında 51 milyar dolar, 2022 yılında 100 milyar dolara içten gidiyor. Bu bir gerçektir. Bunun etkisinin ne kadar derin olduğunu bakmak açısından şunu bakmak lazım. Gaza enerjiye bu kadar ödemeseydik, 12 aylık birikimle cari işlemler 34,6 milyar dolar pozitif verirdik. Yani bizim cari açığımızın temel sebebi yalnızca enerji maliyetlerimizdir. Cumhurbaşkanımızın liderliğiyle ülkemiz enerji seferberliği bildiri etmiş durumda. Yenilenebilir enerjiler, nükleer, santral… Bugün 2 sismik, 4 sondaj gemimizle denizlerde eşine az rastlanır sondaj filosuna sahip olmuş durumdayız” diye konuştu.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir