Bakan Nureddin Nebati’den önemli açıklamalar: Türkiye Ekonomi Modelimiz meyvelerini bugün olduğu gibi yarın da vermeye devam edecek

Bakan Nureddin Nebati'den önemli açıklamalar: Türkiye Ekonomi Modelimiz meyvelerini bugün olduğu gibi yarın da vermeye devam edecek

Hazine ve Maliye Bakanı Dr. Nureddin Nebati, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan Haziran ayına ilişkin sanayi üretim endeksi sonuçlarını değerlendirdi. Bakan Nebati, küresel ölçekte hesaplı koşulların zorlaştığı Haziran ayında Türkiye’de sanayi üretiminin piyasa beklentisinin üzerinde gerçekleşip, takvim bazda yüzde 8,5 oranında çoğaltma kaydettiğini belirterek, ikinci çeyrekte sanayi üretimi artışının yüzde 9,4 olduğunu aktardı.

“OLUMLU GÖRÜNÜM, İKİNCİ ÇEYREKTE BEKLENEN BÜYÜMEYİ PEKİŞTİRDİ”

Bitkisel, mevsimsel düzeltilmiş sanayi üretiminin 2020 yılı ikinci çeyreğinde salgın kaynaklı daralmanın ardından sekiz çeyrek süren yükselme eğilimini sürdürmesini “zinde” olarak niteledi. Bakan Nebati, anapara malı üretiminde sürekli adaleli görünümün makine teçhizat yatırımları ilk kez olmak üzere üretim potansiyelinde artışa sinyâl ettiğine dikkati çekerek, ticaret ve hizmet sektörleri ciro endeksleri ve perakende satışlardaki olumlu görünümün kuvvetli sanayi üretimi ile ikinci çeyreğe ilişkin beklediklerini açıklama ettiği kuvvetli büyümeyi daha da pekiştirdiğini ifade etti.

Nebati, “Ülkemizin kalkınmasını ve vatandaşlarımızın refahını önceleyen; yatırım, üretim, ihracat ve istihdam odaklı Türkiye Ekonomi Modeli’miz meyvelerini bugün verdiği gibi yarın da vermeye devam edecek” dedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir