Bakan Nurettin Nebati’nin kur korumalı mevduatla ilgili sözlerine CHP’li Engin Altay’dan cevap: Desteklemek vatanseverlikse ben değilim

Bakan Nurettin Nebati'nin kur korumalı mevduatla ilgili sözlerine CHP'li Engin Altay'dan cevap: Desteklemek vatanseverlikse ben değilim

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, kur korumalı Mevduata ‘atom bombası’ diyen Kılıçdaroğlu’na “Kur korumalı mevduata karşı gelmek vatanseverlikten uzak bir yaklaşımdır” demişti. CHP Grup Başkan Vekili Engin Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında Nebati’nin bu ifadelerine yanıt verdi.

“ZENGİNİN PARASI KORUNUYOR”

Altay, kur korumalı TL vadeli mevduat hesabıyla ilgili eleştirilerde bulunarak, şöyle konuştu: “Zenginin parası korunuyor. 3 ay önceye gidelim; 10 Mayıs. 1 milyonunu yatırdı bankaya vatandaş. Kur korumalıdan önce şöyleydi; 3 ay vadeli yatırdı. 3 ay vadenin sonunda 1 milyon 35 bin lira alacaktı. Bankanın yürürlükteki hukuki faizini alacak gidecekti. Şu Anda 1 milyon mayısta yatırdı vatandaş, 10 Ağustos’ta gitti, 1 milyon 182 bin lirayı banka eline sayıyor. 182’nin içindeki 35 bin lira da bankanın ona verdiği faiz. Aradaki 147 bin lira, Hazine’nin kur korumalı mevduat garantisi dahilinde ödediği para. Kime? Zengine. ‘Fakire de öderiz’ demiş Bitkisel. Fakirde bankaya yatıracak para mı var kardeşim? Milletle dalga mı geçiyorsun? Fakir fukaranın mazot alırken, çocuk bezi, deterjan, et alırken ödediği vergiyi zengine ‘buyurun’ diye veriyoruz.

“BU MEVDUATI DESTEKLEMEK VATANSEVERLİKSE BEN VATANSEVER DEĞİL”

Bankaların karı patladı. Ekonomide sorun yaşanıyor. Çiftlik Sahibi mağdur, herkes mağdur, bankalar geçtiğimiz 6 ay yüzde 400 kar etmiş. Ondan daha sonra da bay Kemal, ‘Çiftlik Sahibi, ekmek, memur, EYT, devlet, liyakat, adalet’ deyince Sayın Nebati, ‘Kur korumalı mevduata karşı olmak vatanseverlikten uzak bir yaklaşımdır’ çağrıda bulunmak gibi bir dil sürçmesi içine giriyor. Kur korumalı mevduatı cesaretlendirmek vatanseverlikse ben vatansever değilim kardeşim. 85 milyon ekonomik sorun yaşıyor beyefendi.”

“6 YILDIR BAY KEMAL’IN DİLİN TÜY BİTTİ”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun askeri hastanelerle ilgili talebine değinen Altay, “Bay Kemal 6 yıldır ‘Askeri hastaneleri kapatmak yanlıştır’ diyor. 6 yıldır bay Kemal’in dilinde tüy bitti. Fazla şükür dün milli savunma bakanı, bir açıklama yapmış. Daha geçen hafta bay Kemal dedi ama ‘GATA’yı açıp şanlı ordumuza teslim edeceğiz’. Sadece GATA değil, Bilkent’te dünyanın en iyi rehabilitasyon merkezi var. Yaralı askerlerimiz, gazilerimiz için yapıldı. Onların çocukları Güneydoğu’da terör örgütleri ile savaşmıyor, milletin çocukları savaşıyor. Askeri hastane, dünyanın her yerinde var, farklı bir alan, ayrı bir uzmanlaşma. Nihayet ulusal savunma bakanı, ‘Talep, istek ve ihtiyaçlarımızı ilettik. Cumhurbaşkanı’mızın iradesi var, açacağız’ mealinde bir açıklamayı çok şükür yapmış. giderken başta GATA, Bilkent’teki dünyanın en gelişmiş rehabilitasyon hastanesi elde etmek üzere diğer hastanelerin açılıp şanlı ordumuza verilmesine vesile olacak olan bay Kemal’e yeniden teşekkür edelim” diye konuştu.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir