Bakan Soylu,

Bakan Soylu,

Marmaris’te bambaşka noktalarda sürekli yangınla çaba 2. gününe girdi. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte havadan müdahale 27 helikopter ve 14 uçakla her tarafta başladı.

“274 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ”

Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişci ile İçişleri Bakanı Süleyman Asilzade da çalışmaları peşine düşüp takip etmek üzere bölgeye gitti. Söndürme çalışmalarıyla ilgili akşam saatlerinde bir yorumlama yapan Bakan Kirişci, 274 kişinin tedbir amaçlı tahliye edildiğini belirtti. Kirişci, “Bugün için düne tarafından rutubetin yüksek olacağı yönünde. Hava hızının bir tedarik artacağı fakat geçen günkü düzeyde olmayacağı yönünde veriler var. Sıcaklık da 23 ile 34 derece aralarında değişmiş olacak. Geçen sene Muğla’da yaklaşık 50 bin 500 hektarlık bir alanda yüreklerimiz yandı. İnşallah bu yangın kontrol altına alınacak, temennimiz bugün akşama dürüst daha maddesel gelişmeler olacağını bekliyoruz. Soğutma işlemleri tamamlanıp yangın bittikten daha sonra bu alanlar için herhangi bir spekülasyona meydan vermeden ağaçlandırma çalışmalarımız devam edecek. Orman Genel Müdürlüğü olarak tahsisini gerçekleştirdiğimiz her türlü tahsis işlemlerini dedikoduya mahal vermemek için iptal ettik” dedi.

“TSK HELİKOPTERLERİ DEVREDE”

Kameralar karşısına geçen İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat ise uyarı çeken açıklamalarda bulundu. Asilzade, “Marmaris’teki yangında ilk önce bir kerede 7-10 ton su atan TSK helikopterleri görevde. Bu yangınlarda büyük bir çaba ortaya konuluyor. Hükümetimizin ve Sayın Cumhurbaşkanımızın duruşuyla her bir canlıyı gözetmek için mücadelemiz devam etmektedir. Sele gideriz, hatalı bilgilerle vatandaşımızı yanıltmaya çalışırlar, karışıklık oluşturmaya çalışırlar. Depreme gideriz, çadırın önünde burada çadır değil derler. Para toplayacaksan git çalışmayan İETT otobüsleri için topla. Söz söylemek için laf söyleme. Türkiye’nin bunu kaldıracak takati değil. Biz göçle uğraşıyoruz, Rusya savaşıyla uğraşıyoruz, pandeminin etkileriyle uğraşıyoruz. Bakanlarımızla birlikte çalışıyoruz. Bir ülkenin Cumhurbaşkanı sabahleyin akşama değin gecelere kadar çalışır mı? Geçen aradığında geçe üçtü.” ifadelerini kullandı.

“YANGININ NASIL ÇIKTIĞINA YÖNELİK BİR TESPİTİMİZ VAR”

Asilzade, yangının sabotaj kaynaklı çıkıp çıkmadığı sorusuna ise, “Yangının nasıl çıktığına yönelik bir tespitimiz ve kimliğimiz var. Arkadaşlarımız üzerindeler. Yakın zamanda kamuoyu ile paylaşacağız” sözleriyle cevap verdi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.