Bakan Soylu, Kılıçdaroğlu’nun iddiası sonrası kamera karşısına çıktı: PKK’lı, CHP’li belediyede çalışınca sırtımızı mı dönseydik?

Bakan Soylu, Kılıçdaroğlu'nun iddiası sonrası kamera karşısına çıktı: PKK'lı, CHP'li belediyede çalışınca sırtımızı mı dönseydik?

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat Twitter hesabından paylaştığı video ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve başkan yardımcılarının “CHP’li belediyeleri soruşturmak için İçişleri Bakanlığı’nda özel birim kuruldu” şeklindeki iddialarına cevap verdi.

“MEVZUATSIZ HİÇBİR BİRİM KURULAMAZ”

Asilzade paylaşımında “Birkaç zamandır Cumhuriyet Ahali Partisinin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu ve yardımcıları bazı iddiaları dile getiriyorlar. İddialarına göre İçişleri Bakanlığı bünyesinde sadece Cumhuriyet Ahali Partili Belediyelerin açıklarını seslenmek için özel bölüm yerleşmiş. Iddiaya Göre bu iddiaya göre birime talimat verilmiş, hatta açık bulamayanlar için canice ile korkutma edilmiş. İçişleri Bakanlığında, rastgele, kanunsuz, mevzuatsız hiç bir bölüm kurulamaz. Hiçbir devlet memuruna da yasadışı, gelişi hoş ceza verilemez. İddianın sahibi belki bilmez fakat bu ülkede idari hukuku diye yani yönetimle ilgili hukuku anlamında bir disiplin vardır. Buna ait mahkemeler ve bir hukuk vardır. Vatandaşlarımız bu herif kurumlarda ya da belediyelerde, yerel yönetimlerde gördüğü bir takım kanun dışılıkları hem valiliklere, keza kaymakamlıklara ayrıca İçişleri Bakanlığına, örneğin CİMER’e, ve her türlü noktaya ve hatta cumhuriyet başsavcılıklarına şikayette bulunabilirler. Bu vatandaşımızın en tabii hakkıdır. Valilik ve cumhuriyet başsavcılığı ve ilgili kurumlar bu şikayetler doğrultusunda İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma onayı isterler. İçişleri Bakanı yerinde görmesi halinde önce araştırma ve ön analiz yapar. Sonrasında soruşturma izni verir ve dosya savcılığa intikal ettirilir” ifadelerini kullandı.

ÖN İNCELEME TASDIK VERİLERİ

Belediyelere ait araştırma ve ön inceleme tasdik sayıları hakkında da veri veren Asilzade, “Son lokal seçimlerden yani 31 Mart 2019 tarihinden 8 Ağustos 2022 tarihine dek, araştırma ve ön çözümleme onay sayıları sayısı toplam 2 bin 428. Araştırma ve ön çözümleme onayları içinde yüzde 34’ü, AK Partili belediyelere. Yüzde 41’i CHP’li belediyelere, yüzde 10’u MHP’li belediyelere, yüzde 5,9’u da HDP’li belediyelere aittir. Bunun bir aşama sonrasında da bahşedilen araştırma onayları çerçevesinde soruşturma izinlerinin sayısı ve dağılımı toplam 583. Yüzde 33,3 AK Parti, yüzde 35’i CHP, yüzde 11’i MHP, yüzde 14’ü HDP biçiminde bir dağılma söz konusudur. Soruşturma izni verilmemesi kararlarını da paylaşmak isterim. Yüzde 36,7 AK Parti, yüzde 43,4 CHP, yüzde 9,15 MHP, yüzde 3,4 İYİ Parti, yüzde 3,9 HDP şeklinde bir yayılma mevcuttur. Devlete Ait verilerden de açık açık görüldüğü gibi kimseye bir ayrımcılık yapılması söz konusu değildir. Yurttaş şikayet etmiş, Müracatını ortaya koymuş ve devlette gereğini hiç kimseyi ayırt etmeden yerine getirmiş” dedi.

“DAĞDA OPERASYON YAPTIĞIMIZ PKK’LI CHP’Lİ BELEDİYEDE ÇALIŞINCA SIRTIMIZI MI DÖNSEYDİK?”

Belediye başkanı ve yardımcılarının, Cumhuriyet Başsavcılıklarında yürütülen önemli delillere dayanan kanunsuzluk ve rüşvet soruşturmaları nedeniyle görevden uzaklaştırıldığını belirten Asilzade’nun paylaşımının devamı şöyle: “Madem biz ayrımcılık yaptık, madem bu soruşturmalar CHP’li belediyelere bilerek yapılıyor, Bilecik Belediye Başkanlığı soruşturma zarfında görevden uzaklaştırmamızın derhal peşinden neden CHP’den ihraç ettiler? Keza Çanakkale Çan İlçe Belediye Başkanı hakkında soruşturma onayı verdik. Yapılan araştırmalar sonucunda Cumhuriyet Başsavcısı gözaltı kararı verdi. Peki resen mi soruşturma kararı verdik. Hayır. Bizzat Belediye Başkanının teyzesinin oğlunun yolsuzluk ihbarı vardı da ondan. Bir diğer örnek, Balıkesir Gömeç Belediye Başkan Yardımcısı. Bir diğeri İzmir Konak Belediyesi şikayet üzerine yapılan soruşturmada bir memur sus payı alırken kabahat üstü yakalandı. Peki bu ihbarları görmezden mi gelseydik, gözümüzü mü kapatsaydık. Yeniden İzmir Menemen Belediye Başkanı, Yalova’da Belediye Başkanı ve Başkan Yardımcısı haklarında Cumhuriyet Başsavcılıklarında yürütülen önemli delillere dayanan yolsuzluk ve sus payı soruşturmaları nedeniyle Bakanlığımızca görevden uzaklaştırılmışlardır. Madem biz cepheli davrandık, hakkında yolsuzluk soruşturması yürüyen CHP’li Menemen Belediye Başkanının neden ihraç istemiyle disiplin kuruluna sevk ettiniz? Neden bunun üzerine, kendisini partiden istifa ettirdiniz? Urla Belediye Başkanı FETÖ iltisakı sebebiyle görevden uzaklaştırıldı. CHP’li Adana Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı ve CHP’li belediye meclis üyesi PKK’nın güya Çukurova alan sorumlusuyla görüşüyorlar, iletişim halindeler. Belediyenin bir ilave hizmet binasında PKK propagandası amaçlı buluşma yapan bir derneğe görev etmişler. Tespitlerimizi araştırmasa mıydık, müdahale etmese miydik, göz mü yumsaydık? Dağda işlem yaptığımız PKK’lı, CHP’li belediyede çalışınca sırtımızı mı dönseydik? Kamunun bunları bilmeye ihtiyacı var. Devleti itibarsız ışık halkası getirmek, yaptığımız iş ve işlemleri istismar etmeye çalışmak kuşkusuz oysa kimsenin hakkı değildir. Bir şey daha açıklama edeyim, yaptığımız bütün işlemler yargıya açık işlemlerdir ve bu devletin hiçbir kanunsuz işi olmaz. Esasen devlet olmanın da, demokrasinin de, hukukun da temeli budur. Bu itibarla paylaştığımız bu gerçekler ışığında iftira sahiplerini özür dilemeye, dürüstlüğe, samimiyete ve devleti itibarsız hale getirmek için iftira atmamaya ve devlete hürmet duymaya davet ediyor, özellikle kamuoyuna bu bilgileri vermeyi bir yükümlülük olarak addediyorum”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir