Bakanlıktan kritik açıklama! Tahıl taşıyan 3 gemi Türkiye’ye hareket etti

Bakanlıktan kritik açıklama! Tahıl taşıyan 3 gemi Türkiye'ye hareket etti

MSB’den yapılan yazılmış açıklamada, ” Ukrayna’dan İrlanda’ya gidecek olan ve 33 bin ton mısır içeren Panama bayraklı Navistar isimli gemi Odessa Limanı’ndan hareket etti. Gemi, İstanbul’un kuzeyinde Ortak Koordinasyon Merkezi tarafından denetime tabi tutulacak. 13 bin ton darı taşıyan ikinci gemi de Ukrayna’dan İngiltere’ye gitmek üzere Çernomorsk Limanı’ndan hareket etti. Malta bayraklı Rojen isimli geminin seyri de Iki Taraflı Koordinasyon Merkezi göre anbean peşine düşüp takip ediliyor” denildi.

Türkiye’ye 12 bin ton darı getiren ‘Polarnet’ gemisine ilişkin ise “Ukrayna’nın Çernomorsk Limanı’nda bekleyen Polarnet isimli Türk bayraklı gemi de Karasu’ya ulaşmak üzere hareket etti. 12 bin ton darı taşıyan gemi Karasu’ya varmadan önce İstanbul’un kuzeyinde Müşterek Denetleme timi tarafından denetime bağlı tutulacak” ifadelerine yer verildi.

Tahıl taşıyan 3 gemi, denetimden geçmek üzere Ukrayna'dan Türkiye'ye hareket etti

KİLYOS’TAKİ ANLAMSIZ GEMİ UKRAYNA’DAN TAHIL OLMAK İÇİN SIRASINI BEKLİYOR

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın girişimleri sonucu 22 Temmuz’da Rusya, Ukrayna, Birleşmiş Milletler ve Türkiye aralarında imzalanan ‘Tahıl sevkiyatı’ anlaşması dahilinde 3 gemi daha Ukrayna limanlarından yola çıktı. Ukrayna’dan tahıl elde etmek için yola çıkmak üzere dün Bandırma Limanı’ndan gelen Barbados bandralı “Fulmar S” isimli gemi ise Kilyos açıklarına demirlemişti.

Bakanlık, FULMAR S isimli abes geminin Karşılıklı Koordinasyon Merkezi timi kadar denetiminin tamamlandığını bildirdi.

Tahıl taşıyan 3 gemi, denetimden geçmek üzere Ukrayna'dan Türkiye'ye hareket etti

UKRAYNA’YA GİDECEK BOŞ GEMİ DENETLENDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın himayesinde, 22 Temmuz’da Türkiye, Rusya, Ukrayna ve BM arasında imzalanan “Tahıl ve Yiyecek Maddelerinin Ukrayna Limanlarından Emniyetli Sevki Girişimi Belgesi” zarfında Ukrayna’dan tahıl almak için yola çıkmak üzere dün Bandırma Limanı’ndan gelen Barbados bandralı “Fulmar S” isimli gemi, Kilyos açıklarına demirledi.

Geminin seyrini ve takibini yapan Karşılıklı Koordinasyon Merkezi’nde görevli karşılıklı kontrol timi, “Cankuş” isimli servis botuyla Rumeli feneri Tahlisiye Bot İstasyonu’ndan hareket etti.

Tahıl taşıyan 3 gemi, denetimden geçmek üzere Ukrayna'dan Türkiye'ye hareket etti

Ulaştırma ve Altyapılar Bakanlığı temsilcisi ve Denizcilik Genel Müdürlüğü kadar görevlendirilen gemi teftiş uzmanlarının rehberlik ettiği heyet, saat 06.45’te ulaştıkları gemide, anlaşma zarfında mutabık kalınan usul ve esaslar doğrultusunda incelemelerde bulundu.

Gemi, müşterek kontroller sonucunda temsilcilerden onaylama alınmasının arkasından Ukrayna’nın Çernomorsk Limanı’na hareket edecek.

SEVKIYAT ŞU LAHZA İÇİN GÜNDE 3 GEMİ İLE SINIRLANDIRILDI

Ukrayna Altyapı Bakanlığı, sevkiyatın şimdilik günde üç gemi ile sınırlı olacağını açıkladı. aynı zamanda aylık ihraç edilecek tahıl miktarı da 3 milyon tonu geçmeyecek. İlerleyen süreçte gemi ve toplam tahıl miktarının evre evre arttırılması öngörülüyor.

TÜRKİYE’NİN SAYESİNDE KÜRESEL GIDA FİYATLARI DÜŞECEK

Diğer taraftan, İstanbul’da imzalanan anlaşma ile 20 milyon ton tahılın Ukrayna’nın Odessa, Pivdennyi ve Chornomorsk limanlarından tahliye edilmesi bekleniyor. Terhis ile birlikte küresel yiyecek fiyatları da düşecek.

TAHIL YÜKLÜ OLMAYAN GEMİLER ÇIKAMAYAK

Öte yandan boş gemiler ve tahıl yüklü olmayan gemilerin Ukrayna limanlarından çıkmasına müsade verilmeyecek.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.