Balıkesir’de yeraltından gelen sesler sonrası AFAD’dan inceleme: Heyelan bölgesinde olduğu tespit edilen mahalle tahliye ediliyor

Balıkesir'de yeraltından gelen sesler sonrası AFAD'dan inceleme: Heyelan bölgesinde olduğu tespit edilen mahalle tahliye ediliyor

Savaştepe ilçesine ast takriben 350 sene önce kurulan kırsal Sarısüleymanlar Mahallesi’nde 10 sene önce heyelanlar olmaya başladı. Toprak kayması nedeniyle bir takım evler oturulamayacak duruma geldi. 5 yıl önce meydana gelen heyelanda ise 2 ev ile 3 ağıl hasar fark etti. Bölgede zarar alan evlerin ve ahırların yerine yenileri yapılıp, sahiplerine teslim edildi fakat aralıksız heyelanlar sebebiyle her tarafta çatlaklar oluştu. 37 ev ve 36 ahırın bulunduğu bölgede AFAD göre farklı alanlara yönlendirilmiş araştırmalar de yapıldı.

Yer altından gelen sesler ekipleri harekete geçirdi! Mahalle boşaltılıyor

YERALTINDAN GELEN SESLER ÜRKÜTTÜ

Mahalleli, heyelan riski olan bölgedeki evlerinde otururken, yer altından gelen sesler duydukları gerekçesiyle AFAD’a bilgi verdi. AFAD ekipleri, baştan tahlil başlattı. İnceleme sonucu raporu hazırlandı.

Yer altından gelen sesler ekipleri harekete geçirdi! Mahalle boşaltılıyor

MAHALLENİN TAŞINMASINA KARAR VERİLDİ

Mahallede 3 ayrı bölgede heyelanlı alanın bulunduğu belirli raporda; bölgenin jeolojik yapısı ve eğiminin heyelan oluşumuna müsait olduğu, bu sebeple heyelanlı alanların genişleyebileceğinin öngörüldüğü, afete maruz bölge içerisinde kalan 37 konut ve 36 ahırın afet riski taşımayan tehlikesiz bir alana nakledilmesi gerektiği bildirildi. Mahallenin taşınmasıyla ilgili karar Cumhurbaşkanlığı kararnamesinde de yayınlandı. Kırsal mahallede yaşayan vatandaşlar, yer altından gelen seslerin sürdüğünü belirtip, yeni yapılacak evler için yer tespitinin yapılması için talepte bulundu.

Yer altından gelen sesler ekipleri harekete geçirdi! Mahalle boşaltılıyor

BELEDİYE BAŞKANI BÖLGEYİ İNCELEDİ

Savaştepe Belediye Başkanı Turhan Şimşek, heyelan bölgesindeki mahalleye artan bir şekilde incelemelerde bulundu. Işlem hakkında değerlendirmelerde yer alan Şimşek, şu ifadeleri kullandı:

“AFAD’ın tespit ettiği heyelan bölgesindeyiz. Mahallemizde yıllardır heyelan yaşanıyor. Yaşanan heyelanlar nedeniyle AFAD’ın hem jeolojik etüt keza de gözlem noktasında bir takvim incelemesi ve takibi vardı ve bugün geldiğimiz noktada bundan böyle köyün yerinin değiştirilmesi kararı alındı. Bu karar, Cumhurbaşkanlığımızın kararnamesinde de geçiyor. AFAD son geldiğinde köyün yerleşik alanının başka bir yere taşınması ile ilgili bir egzersiz başlatıldı. İnşallah uygun bir define arazisi veya bir meranın TOKİ’ye tahsisi ile köyde yaşamış hak sahibi 37 hane sahibi ve bununla beraber hayvan damı dediğimiz yapıların vatandaşa uygun bir şekilde yapılması gündemde. Devletimiz, vatandaşımızı mağdur etmemek namına 20 takvim kredilendirme yapacak. 0 faizli 18 sene ödemeli 2 yıl ödemesiz şekilde de hak sahiplerine hem evlerini hem de damlarını teslim edecek. Vatandaşımız mağdur olmadan, kimsenin burnu kanamadan bu tahsisin çabuk bir şekilde yapılıp, köyün de taşınması derhal gerekli bir koşul gibi görünüyor.”

Yer altından gelen sesler ekipleri harekete geçirdi! Mahalle boşaltılıyor

“KÖYÜMÜZ RİSK ALTINDA”

Heyelan sebebiyle risk aşağıda olduklarını dile getiren Sarısüleymanlar Semt Muhtarı Muhittin Arslan, “Köyümüz heyelan sebebiyle tehlike aşağı. Daha önce de konutlar yıkıldı. Yeni evler de yapıldı fakat o evlerde de çatlaklar oluştu. Derhal bir tek konut değil, bütün evlerin hepsinde çatlaklar var. Halkımız korku içinde yaşıyor. Onun için Balıkesir İl Afet Müdürlüğü’nden inceleme ekipleri geldi. Köyümüzün taşınmasına karar verildi. Şu an için bir an evvel köyümüzün taşınmasını istiyoruz. Köy halkı olarak yeni yerimizin belirlenmesini istiyoruz” dedi.

Yer altından gelen sesler ekipleri harekete geçirdi! Mahalle boşaltılıyor

“KORKU İÇİNDE YAŞIYORUZ”

Evlerinde nefret içinde yaşadıklarını gösteren Kadir Kurt, “Gördüğünüz gibi her taraf çökmüş, yarılmış durumda. Heyelan bölgesindeyiz. AFAD ile görüştük, köyün taşınacağını söylediler. En kısa zamanda evlerin taşınması gerekli. Ne süre, ne olacağı belirlenmiş değil” diye konuştu.

“DERİNDEN GELEN SESLER DUYUYORUZ”

Mahallede doğup, büyüdüğünü söyleyen Ruhi Arslan ise 5 sene önce yaşanan heyelanda göçük meydana geldiğini dile getirerek, “Derinden gelen sesler duyuyoruz. Heyelan devam ediyor. Duvarlarım çatlak. Bizim ne zaman ne olacağımız emin yok. Dehşet içinde yaşıyoruz. Hayatımız tehlike aşağıda. Ekim yaptığım yerin aşağı su kaynıyor. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” ifadelerini kullandı.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir