Balon balığı avcılarına zam! Kuyruk başına ödenen ücret 5 liradan 12,5 liraya yükseldi

Balon balığı avcılarına zam! Kuyruk başına ödenen ücret 5 liradan 12,5 liraya yükseldi

Tarım ve Orman Bakanlığı, Kızıldeniz’den gelerek Akdeniz’deki balıkçıların ağlarına ve balıklara hasar veren balon balığının popülasyonunu denetleme altına edinmek için kuyruk teşvikini sürdürüyor. Devlete Ait Gazete’de yayımlanan karara kadar, daha önce 5 lira olan kuyruk teşviki, bu sene 12,5 TL’ye çıkarıldı. Karar, balıkçılar göre sevinçle karşılandı.

EN ZARARLI TÜRÜNE KUYRUK BAŞINA 12,5 LİRA

Balon balığının en çok görülen ve en zararlı türü olan ‘lagocephalus sceleratus’un kuyruğu veya bütününü getirene, 200 bin adede kadar olana sayı başına 12,5 lira ödenecek. Diğer balon balığı türlerini avlayanlara da 1 milyon adede dek sayı başına 2,5 lira destekleme ödemesi yapılacak.

Balon balığı avlayanlara kuyruk başına ödenen ücret 5 liradan 12,5 liraya çıktı! Talep patlaması bekleniyor

BALIKÇILAR YENİ RAKAMDAN MEMNUN

Antalya Bölgesi Su Ürünleri Kooperatifi Birlik Başkanı Zafer Semerci, balon balığı avcılığında teşvikin daha da artacağını söyledi. Balıkçıların yeni rakamı ilgiyle karşıladığını anlatan Semerci, “Olta balıkçıları için de bir destek verilse iyi olur. 5 lirayken de büyük ilgi görmüştü. İnşallah daha fazla avlanacak” diye konuştu.

Balon balığı avlayanlara kuyruk başına ödenen ücret 5 liradan 12,5 liraya çıktı! Talep patlaması bekleniyor

“ISTEK PATLAMASI OLMASINI BEKLİYORUZ”

İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürü Gürsel Coşkun da 7 aylık sürede sadece Antalya’da 9 bin balon balığının yakalanıp, teslim edildiğini aktardı. Popülasyonun kontrol altına alınması noktasında yeni teşvikin avcılığı hızlandıracağını anlatan Coşkun, “Yoğun bir istek bekliyoruz. Sayı ciddi oranda arttı. Ekosistemimize yardımsever olacağını ve talep patlaması olmasını bekliyoruz” dedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.