Barajsız ilk üniversite sınavı! Yeni uygulama ile bir net yapan aday da tercih yapabilecek

Barajsız ilk üniversite sınavı! Yeni uygulama ile bir net yapan aday da tercih yapabilecek

Ölçme, Seçme ve Yatırma Merkezince (ÖSYM) 81 il ve Lefkoşa’da düzenlenen, 3 milyon 234 bin 409 namzet ile rekor başvurunun yapıldığı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) birincil oturumu Temel Yeterlilik Testi (TYT) saat 10.15’te başladı.

120 SORUYU 165 DAKİKADA YANITLAYACAKLAR

3 milyondan fazla adayın ter döktüğü TYT’de adaylara, soruları yanıtlamaları için geçen yıllara tarafından 30 dakika ilave zaman verilecek. TYT adaylarının Türkçe Testi’nde 40, Sosyal Bilimler Testi’nde 20, Temel Matematik Testi’nde 40, Fen Bilimleri Testi’nde 20 soru edinmek üzere 120 soru için 165 dakika süreleri olacak.

HEYECAN YARIN DA SÜRECEK

Yarın da sınav heyecanı devam edecek. Pazar günü gerçekleştirilecek olan Bölge Yeterlilik Testleri (AYT) ile Yabancı Dil Testi (YDT) oturumları ile sınav maratonu sona erecek. Sonuçların ise 20 Temmuz’da açıklanacağı varsayım ediliyor.

YENİ BAŞVURU FORMU İLE TÜM ÖĞRENCİLER TERCİH YAPABİLECEK

Bu seneki sınavın en kayda değer özelliği ise barajın kaldırılması oldu. Bu Nedenle öğrencilerin barajı geçme kaygısı da kalmadı. Bu düzenlemeyle üniversite sınavına giren ve puanı hesaplanan bütün adaylar, üniversite tercihi yapabilir ayla gelecek. Bu yıldan itibaren ilgili puan türlerinde sınav puanı hesaplanan tüm adaylar için ortaöğretim galibiyet puanı eklenerek sipariş verme puanı hesaplanacak. Adaylar, önceki yıllarda olduğu gibi sınav puanına ortaöğretim başarı puanı eklenerek oluşacak yatırma puanıyla puan üstünlüğüne tarafından yerleşme imkanı elde edecek. TYT imtihan puanının hesaplanması için temel matematik testi veya Türkçe testinden 0,5 ya da daha fazla çiğ puan almış olma şartı uygulanmaya devam edecek. TYT puanı olmayan ya da TYT puanı hesaplanmayan adayların, AYT ya da YDT’ye girmiş olsalar da SAY, LAF, EA ve DİL puanları hesaplanmayacak. 2022 YKS’den itibaren özel kabiliyet sınavıyla öğrenci alan yükseköğretim programlarına başvurabilmek için adayın TYT puanının hesaplanması gerekecek. Keza özel kabiliyet sınavında taban puan şartı aranıp aranmamasına, aranacak ise en az kaç puan almış adayların başvurabileceklerine ilgili üniversiteler karar verecek.

BAZI PROGRAMLARDAKİ “BAŞARI SIRASI KOŞULU” UYGULAMASI SÜRECEK

Tıp, diş hekimliği, eczacılık, hukuk, mimarlık, mühendislik ve öğretmenlik programlarını tercih yapabilmek için zorunlu olan en düşük galibiyet sırası koşulu uygulanması sürecek. Buna göre, bu yılki hukuk programlarına koyma işlemlerinde EA en düşük 100 bininci, mühendislik programlarına yatırma işlemlerinde SAY en düşük 300 bininci, mimarlık programlarına atama işlemlerinde SAY en az 250 bininci, tıp programlarına yatırma işlemlerinde SAY asgari 50 bininci, öğretmenlik programlarına sıralama işlemlerinde ilgili puan türünde en az 300 bininci, eczacılık programlarına sıralama işlemlerinde SAY asgari 100 bininci, diş hekimliği programlarına yerleştirme işlemlerinde SAY en az 80 bininci edinmek gerekecek.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.