BDDK’nın şirketlere yönelik aldığı kredi kararına İstanbul Sanayi Odası’ndan tepki: Kaliteli finansmana erişim noktasında çok ciddi problem yaşanıyor

BDDK'nın şirketlere yönelik aldığı kredi kararına İstanbul Sanayi Odası'ndan tepki: Kaliteli finansmana erişim noktasında çok ciddi problem yaşanıyor

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan, son uygulanan ekonomi politikalarıyla birlikte ihracatçı sanayicilerin finansmana erişim konusunda önemli problemler yaşadığını ve bir finans darboğazıyla karşı karşıya olunduğunu söyledi. Bahçıvan, konuya şu anda daimi çözüm getirilmediği takdirde yakın bir zamanda üretim ve ihracat rakamlarında ekonomiyi negatif etkileyecek bir takım gelişmeler yaşanabileceğine uyarı çekti.

“EXİMBANK’IN DIŞINDA KAYNAKLANAN SORUNLAR BANKAYA DA SIKINTI YAŞATIYOR”

Ekonomi yönetimi, düzenleme değişiklikleri ile dövize talebi azaltmaya, TL’ye olan talebi artırmayı amaçlayan önlemler alıyor. Son olarak BDDK şirketleri nakit döviz tutmaktan caydırmayı amaçlayan adımlar attı. Sanayi sektörünün finansmana erişimi konusunda yaşadığı sorunlara karşın yazılmış bir değerlendirme yapan Bahçıvan, “Son uygulanan ekonomi politikalarıyla ekonomimizin, üretimimizin ve cari açığa dönük en dinç destek ve can suyu olan ihracatçı sanayicilerimizin en manâlı finansal destek kalemi olan Türk Eximbank kredi kaynaklarında son dönemlerde ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Türk Eximbank’ın tüm iyi niyetine rağmen kendi dıştan kaynaklanan bu sorunlar, banka yönetimine de sıkıntı yaşatmaktadır” dedi.

İSO Başkanı Bahçıvan'dan BDDK'nın kredi kararına tepki: Finansmana erişim konusunda ciddi problem yaşanıyorİstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan.

“SON BDDK UYGULAMALARIYLA KANGREN OLDU”

Sözcü’de bulunan haberde Bahçıvan şöyle devam etti; “Öncelikli olarak Merkez Bankası kaynaklı bambaşka sorunlardan kaynaklanan, son BDDK uygulamaları ile de iyice kangren haline gelen gelişmelerin, ihracatçı sanayicilerimizin kaliteli finansmana erişimi noktasında çok ciddi problemler oluşturmaya başladığını müşahede ediyor ve izliyoruz. Özellikle bayram öncesi gibi alıngan bir dönemde bu konu, imal ve ihracat dünyamızı adalet etmediği bir finans darboğazıyla aleyhinde karşıya bırakıyor.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.