Bedelli askerlik düzenlemesine ilişkin kanun teklifi Milli Savunma Komisyonu’nda kabul edildi

Bedelli askerlik düzenlemesine ilişkin kanun teklifi Milli Savunma Komisyonu'nda kabul edildi

Bedelli askerlik düzenlemesi de içeren Askeri Ceza Kanunu ve Bir Takım Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi, Ulusal Savunma Komisyonu’nda kabul edildi.

VAZGEÇENLERE YENİDEN BEDELLİ HAKKI VERİLMEYECEK

Teklif, kontrol kaçağı, gizli ya da bakaya olup bedelli askerlik hizmetinden yararlanamayan yükümlülerin bu hizmetten faydalanabilmelerine imkan sağlanıyor. Ödenecek layık, ödemenin yapıldığı gün geçerli olan memur aylık katsayısı dikkate alınarak belirlenecek. Bedelli askerlikten kullanma hakkı elde edip de vazgeçenlere yeni bir yargı verilmeyecek.

“TSK MİLLETİN GÖZ BEBEĞİ”

Teklifin ilk imza sahibi AK Parti Bursa Milletvekili ve TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanvekili Refik Özen, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin, Türk milletinin gönlünde “peygamber ocağı” olarak nitelendirildiğini ve milletin göz bebeği konumunda bulunduğunu söyledi.

“DEĞİŞEN RİSKLER VE TEHDİTLER IÇTEN ANALİZ EDİLECEK”

TSK’nın gücünü milletten, tecrübesini tarihten aldığını, hukukun üstünlüğü ilkesi esasında tanrısal vatan topraklarını ve menfaatlerini gözetmek için her türlü gayreti gösterdiğini vurgulayan Özen şunları kaydetti: “Türk Silahlı Kuvvetlerimizin tevdi edilen görevleri yerine getirebilmesi; her türlü harekata hazırlanmış, etkili, caydırıcı ve saygıdeğer bir zor olma vasfını sürdürmesine bağlıdır. Bu kapsamda, üzerinde görüştüğümüz kanun teklifi ile toplam 7 kanunda değiştirme yapılması öngörülmektedir. Bu kanun teklifi ile ülkemiz ve devletimizin artış ve gelişme potansiyeli istikametinde bölgemiz ve dünyada artarak büyüyen ve değişen riskleri, tehditleri doğru çözümleme ederek Milli Savunma Bakanlığımızın ihtiyaçları ile millet hizmetinin değişkenliği ve hukukun gelenek yapısı esas alınarak düzenlemeler yapılmaktadır.”

İYİ PARTİ TEKLİFE “EVET” DEDİ

İYİ Parti Trabzon Milletvekili Hüseyin Örs, Türk ordusunun, Türk milletinin yılmaz, yıkılmaz kalesi olduğunu, böylece fazla uygarlığın kurulup yıkıldığı Anadolu topraklarında tüm zorluklara rağmen senelerdir var olan Türk milletinin bunu güçlü ordusuna borçlu olduğunu söyledi. Türk milleti, bu coğrafyada kalmaya devam etmek istiyorsa ordusunu her yönüyle daima hazırlanmış tutması gerektiğini vurgulayan Örs, “İYİ Parti olarak ulusal savunmaya ilişkin konuları her zaman alıngan görüyoruz. Konuyu her zaman siyaset üstü gördük ve her bütçesine de ‘evet’ oyu kullandık. Kanun teklifine genel manada olumlu bakıyoruz. Ama ordumuzun çıkarları doğrultusunda eleştirilerimizi de dile getiriyoruz.” diye konuştu.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.