Belediyenin işlettiği taşocağının izinsiz çalışma yaptığını iddia eden Orman İşletme Şefi görevden alındı

Belediyenin işlettiği taşocağının izinsiz çalışma yaptığını iddia eden Orman İşletme Şefi görevden alındı

Gaziantep’in İslahiye ilçesine orman işletme şefi olarak atanan Ümran Pınar, göreve gelir gelmez Sayıştay raporlarında geçen maden ocakları ile ilgili kontrol yaptı. Pınar bölgede İslahiye Belediyesi’nin işlettiği bir taşocağının usulsüzlük yaptığı tespit etti. Taş ve kum ocaklarında sınır aşımı yapıldığını ve ormana hasar verildiğini beyan eden Pınar, taşocağında ölçüm yapılması talimatını verdi.

Bu gelişmenin arkasında yapılan çalışmaların izin ve ruhsat olmadan sürdürüldüğü iddia eden Pınar, savcılığa suç duyurusu gerçekleştirmek üzere harekete geçince İslahiye Belediye Başkanı Kemal Vural’ın kendisini çağırdığını öne sürdü.

BELEDİYE BAŞKANI İLE KONUŞMASINI AKTARDI

Pınar’ın kabahat duyurusundan bulunan ifadeler şu şekilde:

“Başkanın odasına gittiğimizde İslahiye kaymakamı da oradaydı. Onun da bana taşocağı ile uğraşmamam için telkinleri olmuştu. Başkan ‘Kamu yararı var, ben orayı karayollarından protokolle aldım’ dedi. Kendisine böyle bir yetkisinin olmadığını söyledim. Bölge müdür yardımcımız da yanımızdaydı. Sahayı boşaltmaları gerektiğini, yapılanın kabahat olduğunu başkana söyleyince, Başkan Vural; Şamil Tayyar’ı arayacağını; ‘Beni hop oturtup hop kaldıracağını’ söyledi.”

GÖREVDEN ALINDI

Cumhuriyet Gazetesi’nden Tuncay Mollaveisoğlu’nun haberine göre; Ümran Pınar, Belediye Başkanı Vural’ın geri adım atmaması üzerine bütün yetkili makamları aradığını ancak takviye bulamadığını belirtti. Hatta Orman bölge Müdürü Mustafa Koç ve işletme müdürü Veli Topçu’nun kendisinin operasyon yapmaması için ikna etmeye uğraştıklarını belirtti. Son olarak 40 yaşındaki bayan Orman İşletme Şefi Ümran Pınar, müdürü Veli Topçu’nun yazılmış emri ile görevinden alındı. Pınar, acilen Orman Bakanlığı’nın konuya müdahil olmasını istiyor.

Ormanın katledilmesine izin vermeyen Orman İşletme Şefi Ümran Pınar görevden alındı

ÖZDAĞ’DAN TEPKİ

Öte yandan konuyla ilgili tanımlama yapan Galibiyet Partisi lideri Ümit Özdağ ise şunları söyledi:

“Gaziantep’te AK Partili İslahiye belediyesinin ormanı tahrip ederek işlettiği taş ocağına karşı meydana çıkan Orman müdürü Ümran Pınar görevden küskün. Görevden alan ve aldıran yargılanacak. Ü. Pınar göreve iade edilecek. Korkma! Başarı yakın.”

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir