Bolu’da facia! Defineci kullandığı hiltiden çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenip öldü

Bolu'da facia! Defineci kullandığı hiltiden çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenip öldü

Olay, dün öğle saatlerinde Seben ilçesine alt Bozyer ve Gücük köyleri arasındaki dağlık bölgede meydana geldi. Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinden Bolu’nun Seben ilçesine gelen Fatih Uzun ve Durmuş Akyol, 10 gün baştan başa define kazısı yaptı. 2 dost, benzinle çalışan hilti ile kazıyı sürdürerek define olduğunu düşündükleri kayayı 12 metre oydu. Hem, hazine olduğunu düşündükleri alana daha seri ulaşabilmek için zaman zaman amonyum nitrattan oluşan el işi patlayıcılar da kullandı.

TÜNELDE 1 SAAT HER TARAFINDA BENZİNLİ HİLTİ İLE ÇALIŞTI

Delme ve patlatma işlemlerini Fatih Uzun yaparken, Durmuş Akyol da içeriden meydana çıkan taş ve toprağı dışarıda taşıdı. 10 gün baştan başa kısa süreli delme işlemi yaparak dıştan çıkıp hava aldıktan sonra tekrar içeriye girip kazı işlemini devam ettiren Fatih Uzun, bu kere 1 saat her tarafında kapalı alanda benzinli hilti ile kazı yaptı. Kazı sırasında hiltiden meydana çıkan karbonmonoksit gazından etkilenen Fatih Uzun, kaya içindeki tünelden dıştan çıktı. Yere yığılan Fatih Uzun’u görebilen arkadaşı Durmuş Akyol, yüzüne su serpip, ayran vererek müdahalede bulundu. Fatih Uzun’un daha sonra kalbi durdu ve kazdığı tünelin önünde yaşamını yitirdi. Arkadaşı Durmuş Akyol, Uzun’a kalp masajı yaptı, hayatını kaybettiğini anlayınca da 112 Acele Çağrı Merkezi’ni arayarak takviye istedi.

Bolu'da faciası! Defineci kullandığı hiltiden çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenip öldü

UÇURUMDAN YUVARLANAN AFAD PERSONELİNİN KOLU KIRILDI

Bunun üzerine bölgeye 112 Ivedi, AFAD, jandarma, jandarma arama kurtarma (JAK) ve Cumhuriyet Savcılığı’ndan ekipler sevk edildi. Vasıta yolu olmayan bölgede köylülerin yol tarifiyle ekipler, kazı alanına gelmek için yola çıktı. Dikey rampaları ve kayalık alanları tırmanmak zorunda kalan ekipten 1 AFAD personeli, gezi esnasında uçurumdan yuvarlandı. Kolu kırılan AFAD personeli, diğer ekiplerin de yardımıyla çıkarılarak hastaneye kaldırıldı. Ekipler, 5 kilometrelik yolu aşarak bölgeye ulaştı.

Bolu'da faciası! Defineci kullandığı hiltiden çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenip öldü

“ÖLÜRKEN YANINDAYDIM”

Jandarma ekipleri ve cumhuriyet savcısına olayı anlatan Durmuş Akyol, “Kendisi içeriden çıktı. Açtığımız tünelin haricen oturdu. Kendini yere bıraktı. Yüzüne su çaldım, ayran içirdim. Kendine gelmedi. Kalp masajı yaptım. Ölürken yanındaydım. Daha Sonra da 112’yi aradım. Burada işaret vardı. Biz işareti görünce burada kazı yaptık. Kabartma vardı taşlarda” dedi.

Bolu'da faciası! Defineci kullandığı hiltiden çıkan karbonmonoksit gazından zehirlenip öldü

CENAZESİ HELİKOPTERLE BÖLGEDEN ALINDI

Olay uygun tahlil yapan jandarma ekipleri, kazı işleminde kullanılan patlayıcı maddeler ve diğer aletlere el koydu. Uzun’un cansız bedeni, engebeli arazide taşınması muhtemel olmadığı için Jandarma Genel Komutanlığı’ndan istek edilen helikopterle halatla bölgeden alınarak, araçların gelebildiği bir noktaya götürüldü. Buradan da cenaze aracına nakledilen Fatih Uzun’un cenazesi, morga kaldırıldı. Ekipler, yaklaşık 2 saatlik bir yolculuğun ardındaki gözaltına aldığı Durmuş Akyol ile birlikte geri döndü.

DAHA ÖNCE DE 3 DEFA BOLU’DA DEFİNE ARARKEN YAKALANMIŞ

Bu arada Fatih Uzun’un Bolu’da ayrı alanlarda daha önce 3 defa daha define kazısı yaparken jandarma tarafından yakalandığı belirlendi. Uzun’un hakkında ‘Tarihi eser bulmak amacıyla izinsiz kazı ya da sondaj yapma’ suçlamasıyla o kadar çok defa operasyon yapıldığı öğrenildi.

Jandarma olayla ilgili soruşturmayı sürdürüyor.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.