Brezilya’nın Ankara Büyükelçisi Ceglia: Kafamda Türkiye her zaman Osmanlı İmparatorluğu olarak canlanıyordu

Brezilya'nın Ankara Büyükelçisi Ceglia: Kafamda Türkiye her zaman Osmanlı İmparatorluğu olarak canlanıyordu

Brezilya’nın Ankara Büyükelçisi Carlos Martins Ceglia, bireysel yaşamını, hobilerini ve futbol sevgisini İHA Muhabirine anlattı. Büyükelçi Ceglia, tartışmalayara yol açan Brezilya donanmasına ait Nae Sao Paulo adlı nükleer savaş gemisinin Türkiye’ye gönderilmesi işlemini de değerlendirdi.

Babasının aslen İtalyan olduğunu söyleyen Ceglia, okumayı sevdiğini, şehirleri keşfetmekten hoşlandığını belirterek, “Her üç-dört yılda bir çalıştığım şehir halkı ve ülke değişiyor. Birazcık şanssızım diyebilirim: Ben bu ülkeye geldikten bir ay sonra Covid-19 pandemisinden nedeniyle birincil karantina meydana geldi. Dolayısıyla şehri gezip görmek için vaktim olmadı. Havalar da bu aralar birazcık sıcak” ifadelerini kullandı.

“ANKARA’YI SEVİYORUM”

Ankara’ya gelmeden önce İstanbul’da çoğu kere bulunduğunu aktaran Ceglia, “İstanbul dıştan bir şehirde bulunmadım. Ankara’yı seviyorum. Ankara’daki binaları seviyorum. Gökdelenler değil. Hem fazla yeşil bir şehir. baştan ağaç ve park var. Bu yüzden Ankara’yı seviyorum” dedi.

“KAFAMDA TÜRKİYE, OSMANLI İMPARATORLUĞU GİBİ CANLANIYORDU”

“Kafamda Türkiye tekrar tekrar kocaman bir imparatorluk olarak canlanıyordu” diyen Büyükelçi Ceglia, “Osmanlı İmparatorluğu. Bulunduğum ülkelerin çoğunda Osmanlı İmparatorluğu daha önceden orada vardı. Bu yüzden zihnimde Türkiye her zaman böyle canlanmıştır. Osmanlı İmparatorluğu Cezayir’den Viyana’ya dek gitmiş. Bu yüzden bu çok büyük bir etki. İstanbul, Konya ya da Bursa’yı ziyaret ettiğinizde bambaşka etkileri görebilirsiniz” dedi.

“BİR BARINAĞA GİDİP MINIK BİR YAVRU SAHİPLENDİM, ONA ‘HAYDUT’ DİYORUM”

Büyükelçi Ceglia, doktorunun tavsiyesi üzerinde bir köpek sahiplendiğinin söyleyerek, “Burada da fazla pozitif sokak köpeği var. Ben de bir barınağa gidip küçük bir yavru köpek sahiplendim. Sahiplendiğimde fazla ufak olmasına karşın Anadolu çoban köpeği olduğu için daha 8 aylıkken 25 kiloya geldi. Daha da büyüdüğünde minimum 40 kilo olacağını tahmin ediyoruz. Adı ‘Sherlock’ lakin ben ona ‘Haydut’ diyorum. ‘Haydut’ diyorum çünkü o bir haydut” açıklamasında bulundu.

“BİZ (TÜRKİYE – BREZİLYA) BİRAZ AYRILMIŞ DURUMDAYIZ”

Türkiye – Brezilya ilişkilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ceglia şöyle devam etti:

“Koronavirüs pandemisi asistan olmadı. Video konferans görüşmeleri yüz yüze konuşmak dek etkili yok. Türkiye 2016’da darbe girişimi oldu. Bundan nedeniyle Türkiye de kendi iç işlerine bakmaya başladı. 2016’da Brezilya’da da Devlet Başkanı Dilma Rousseff görevden uzaklaştırıldı. Dolayısıyla Başkan Yardımcısı güçlendi. Brezilyalılar da kendi iç işlerine bakmaya başladı. Biz birazcık bölünmüş durumdayız. Bakan Çavuşoğlu Nisan’da Brezilya’ya resmi ziyarette bulundu. Bir buçuk ay içinde ülkemizde tercih var. Yürütülen siyasi kampanyalar nedeniyle seyahat etme zamanı yok. Ama seçimlerden sonra iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişeceğini öngörüyorum.”

“ALEX DE SOUZA ÖZGÜR BIRAKMANIZ GEREKEN BİR OYUNCU”

Her Brezilya gibi futbol tutkunu olduğunu söyleyen Ceglia, Brezilya’da Botafogo’yu destekliyor. Türkiye’de gözde bir takımının demin bulunmadığının altını çizen Ceglia, “Diplomat olduğum için halk müziği tekrar tekrar soruyor bunu. Ben de Türkiye’de hiçbir takımın taraftarı olmadığımı söylüyorum. Alex de Souza’nın Brezilya’da fazla hoş bir kariyeri vardı fakat milli takımda yoktu. Milli takımda 6-7 kere forma giydi. Bunda antrenörün de büyük etkisi vardı. Alex de Souza serbest bırakmanız gereken bir oyuncu. Sahada ne gerçekleştirmek isterse onu yapan birisiydi. Ama bazı teknik direktörler ‘Hayır, sen geride kalacaksın. Şurada oynayacaksın’ dedi. Lakin bir dahiyi hür bırakılmalısınız” değerlendirmesinde bulundu.

“Brezilya limanlarını terk edemeyeceğine dair hüküm var”

Nae Sao Paulo adlı nükleer savaş gemisinin Türkiye’ye gönderilmesi işlemine ilişkin de konuşan Büyükelçi Ceglia, “Bu şart Brezilya mahkemesinde. Bu davada da gemilerin Brezilya limanlarını terk edemeyeceğine dair bir hüküm var. Dolayısıyla mahkemenin bu hükmünü tartışmıyoruz” açıklamasında bulundu. – ANKARA

Brezilya'nın Ankara Büyükelçisi Ceglia: 'Kafamda Türkiye her zaman Osmanlı İmparatorluğu olarak canlanıyordu
Brezilya'nın Ankara Büyükelçisi Ceglia: 'Kafamda Türkiye her zaman Osmanlı İmparatorluğu olarak canlanıyordu

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir