Buzulların eridiği alanlara göz diktiler! Bill Gates, Jeff Bezos, Michael Bloomberg gibi milyarderler gömülü hazinenin peşinde

Buzulların eridiği alanlara göz diktiler! Bill Gates, Jeff Bezos, Michael Bloomberg gibi milyarderler gömülü hazinenin peşinde

Aralarında Jeff Bezos, Michael Bloomberg ve Bill Gates’in de bulunduğu bir grup multi milyarder, yüzeyindeki buzulların tez eridiği Grönland’ın Disko Adası ve Nuussuaq Yarımadası’ndaki tepecik ve vadilere milyarlarca dolarlık yatırım yapıyor.

MADEN ŞİRKETLERİNE FON SAĞLIYORLAR

Dünyanın en varlıklı isimleri, buzulların eridiği bu bölgelerde milyonlarca elektrikli araca zorlama sağlayacak kadar kritik madenler bulmak nedeniyle Kaliforniya merkezli “Kobold Metals” ve “Bluejay Mining” isimli maden şirketlerine fon sağlıyor. Meşhur isimlerin finanse ettiği maden şirketleri buzların eridiği bölgede elektirikli araçlarda kullanılan metalleri çoktan aramaya başladı.

Milyarderler eriyen buzullara yatırım yapmaya başladı

ÇIKAN HABERLERİ DOĞDULADILAR

Elektrikli dönüşümle yıldızı parlayan nikel, paladyum, bakır, kobalt ve platin madenlerini bulmak için çalışmalara başlayan Kobold Metals’in CEO’su Kurt House, CNN’e yaptığı açıklamada, milyarder kulübünün şirkete finansal destekte bulunduğunu doğrularken, bölgenin dünyadaki en manâlı birinci ya da ikinci en büyük nikel ve kobalt yatağına sahip olduğunu düşündükleri belirtti.

Milyarderler eriyen buzullara yatırım yapmaya başladı

GÖMÜLÜ HAZİNENİN PEŞİNDELER

Kobold ve Blujay’ın gömülü hazineyi aradığı yerde otuz jeolog, jeofizikçi, aşçı, pilot ve mekanikçi ödev yapıyor. Ekipler, yer altının elektromanyetik alanını ölçmek ve aşağıdaki kaya katmanlarını haritalamak için toprak örnekleri, uçan insansız hava araçları ve vericili helikopterler alıyor. Gelecek yaza kadar erken bir zamanda tamamen nerede sondaj yapılacağını tahsis etmek için verileri incelemek için yapay akıl kullanıyorlar.

Milyarderler eriyen buzullara yatırım yapmaya başladı

“KEŞİF VE MADENCİLİĞİN ÖNÜNÜ AÇACAK”

Bluejay Madencilik CEO’su Bo Moller Stensgaard, “Grönland’daki iklim değişikliklerinin sonuçlarına ve etkilerine şahit olmak üzüntü verici. Oysa iklim değişiklikleri genelde Grönland’da keşif ve madenciliği daha kolay ve daha erişilebilir ayla getirdi.” dedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir