Çalışan emeklileri ilgilendiriyor! Yargıtay, istifa eden emeklinin alacağı kıdem tazminatı ile ilgili kararını verdi

Çalışan emeklileri ilgilendiriyor! Yargıtay, istifa eden emeklinin alacağı kıdem tazminatı ile ilgili kararını verdi

İş Mahkemesi’nin kapısını çalan emekli emekçi, çalıştığı işyerinden kıdem tazminatı, takvim izin ücreti ile ulusal bayram ve genel tatil ücreti alacaklarının tahsilini istedi. Davalı şirket, iddiaları reddetti.

EMSAL KARAR ÇIKTI

Mahkeme, davanın kısmen kabulüne hükmetti. Kararı davalı temyiz edince devreye Yargıtay 9. Hukuk Dairesi girdi. Emsal nitelikte bir karara imza atan Daire, emekli olmasına karşın çalışan emeklilerin kıdem tazminatı hesaplanma usulüne ilişkin tartışmalara son noktayı koydu.

“DAVACININ EMEKLİLİK TARİHİ ALINMALI”

Kararda; “Bedensel olayda, davacının Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan yaşlılık aylığı almaya başlamasına rağmen ana işverene ait işyerindeki çalışmasına kesintisiz çalıştığı ortadadır. Bu çalışmasının istifa ile sonuçlanması sebebiyle kıdem tazminatına adalet kazanamaz ise de emeklilik tarihine kadar geçen süre için kıdem tazminatı alacağına hak kazandığı sonucuna varılmıştır. Mahkemece davacının emeklilik tarihine dek olan çalışma süresi yönünden kıdem tazminatı alacağına hükmedilmesi yerinde ise de tazminata başlica ücretin belirlenmesinde kusur yapıldığı anlaşılmaktadır. Davacının emeklilik tarihinden sonraki çalışması istifa ile sona erdiğinden bu döneme ilişkin egzersiz süresi ile bu dönem sonundaki ücrete göre kıdem tazminatı hesaplanması uygun değildir. Kıdem tazminatının hesaplanmasında başlica alınması gereken (son) vergi, davacının emeklilik tarihindeki ücrettir. Gerek ücretin, gerekse ücrete ilave edilecek yardımların finansal değeri belirlenirken davacının emeklilik tarihi alınmalı, bu tarihteki tazminata aidat miktarı üzerinden hesaplama yapılmalıdır. Kıdem tazminatına ücretin belirlenmesinde hata yapılarak hüküm kurulması bozmayı gerektirmiştir” denildi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir