Çeçen lider Kadirov’dan itiraf: Çavuşoğlu ve Fidan’la gayri resmi görüşme gerçekleştirdik, Türkiye’ye davet ettiler

Çeçen lider Kadirov'dan itiraf: Çavuşoğlu ve Fidan'la gayri resmi görüşme gerçekleştirdik, Türkiye'ye davet ettiler

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın geçtiğimiz hafta gerçekleştirdiği Soçi ziyareti tüm dünyada geniş yankı uyandırdı. Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesi manşetlerde kendine geniş yer bulurken Soçi’ye ilişkin uyarı çeken bir gelişme daha ortaya çıktı.

KADİROV, ÇAVUŞOĞLU VE FİDAN’LA GÖRÜŞMÜŞ

Putin’e yakın bir ad olarak ön plana meydana çıkan Çeçen lider Ramazan Kadirov, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Putin ile görüştüğü saatlerde kendisinin de Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Hakan Fidan görüşmeler gerçekleştirdiğini duyurdu.

DETAYLARI PAYLAŞTI

Telegram hesabından bir tanımlama yapan Kadirov, bakımlı görüşmeye ilişkin, “Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve MİT Başkanı Hakan Fidan ile Türkiye ile Çeçenistan arasına değişik konularda işbirliğinin kurulması gereği üzerinde mutabık kaldığımız verimli bir gayri devlete ait röportaj gerçekleştirdik. Çavuşoğlu, bu görüşmenin ilişkilerin geliştirilmesi için başlangıç olmasını umduğunu söyledi. Kendisine hak verdiğimi ve ortak girişimlerden her iki tarafın da yararlanabileceğini söyledim.” dedi.

‘TÜRKİYE’YE ZIYAFET EDİLDİM’

Kadirov, tarihsel olarak Çeçen ve Türk milletinin karşılıklı noktalarına dikkat çekerek “acilen Türkiye’de oldukça pozitif sayıda Çeçen yaşıyor.” dedi. Kadirov, keza sıcacık görüşmenin arkasında Türk heyetinin kendisini Türkiye’ye çağırdığını ve bu davete olumlu yanıt verdiğini açıkladı.

Konuyla ilgili Çavuşoğlu ve Fidan kadar ise devlete ait bir izah etme gelmedi.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuştur

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir