CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel geçmişe atıfta bulundu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Alevilerle helalleşmek zorundadır

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel geçmişe atıfta bulundu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Alevilerle helalleşmek zorundadır

Buca’nın Çamlıkule mahallesinde yer alan Aşık Mahzuni Şerif Parkı’nda dün yapılan etkinliğe, Deniz Yücel’in yanı sıra Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç, CHP Buca İlçe Başkanı Hacer Taş Gültepe ile yurttaşlar katıldı.

“SALDIRILAR PLANLI VE SİSTEMATİK”

Alevilere ve cemevlerine yönelik saldırıların kabul edilemez olduğunu bildiren Yücel, şöyle konuştu:

“Kerbela olayı, insanlık tarihinin en trajik olaylarından biridir. hiç kuşkusuz Yezid zulmüne karşısında Hz Hüseyin’den, Hz. Hüseyin’in adaletinden yanayız. Kerbela’dan, orada yapılan zulümden ve yaşanan acılardan fazla kayda değer sonuçlar çıkartmak gerekir. Adaletsizlik, haksızlık, eşitsizlik ve baskı, kimden gelirse gelsin karşı dimdik durmak gerekir. Bugün Alevi vatandaşlarımıza ve cemevlerine karşısında yapılan planlı, programlı, sistemli saldırılar hala ülkemizde devam ediyor. Bu, çok korkunç, güvenli olmayan ve kabul edilemez bir durumdur. Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bu ülkeye toplumsal huzuru ve barışı getirmek için bir yola çıktı, bir helalleşme çağrısı yaptı. İşte burada, sizlerin huzurunda ben de bir defa daha altını çizmek istiyorum; Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Alevilerle helalleşmek zorundadır.

“ÖZELEŞTİRİ YAPILMALI”

Geçmişte yaşanan travmaların iyileşmesi, yaraların sarılması ve ülkede huzurun ve barışın başat kılınması için, devlet de özeleştirisini yapmalı ve o helalleşmeyi sağlamalıdır. Toplumun bütün kesimleriyle kucaklaşmaya ihtiyaç var. Biz, Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun önderliğinde bu ülkeye huzuru ve barışı getireceğiz. Bu helalleşmeyi istiyoruz. Bu çağrı, bu ülkede 84 milyon bir arada kardeşçe ve kolaylık içinde yaşasın diyedir. Ülkemizde ayrılık, çatışma, karışıklık yaratmak isteyenlere fırsat verilmesin diyedir. Bugün barışın, kardeşliğin, birliğimizin ve bereketin simgesi olan aşure ikramında sizlerle birlikte olmaktan duyduğum mutluluğumu bir kere daha ifade ediyor, tuttuğunuz inleme-ı yas oruçlarınızın, okuduğunuz dualarınızın ve verdiğiniz hizmetlerin adalet katında kabul olmasını diliyorum. “

“BİR OLACAĞIZ, İRİ OLACAĞIZ, DİRİ OLACAĞIZ”

Etkinlikte konuşan Buca Belediye Başkanı Erhan Kılıç ise Kerbela olayının bin 383 yıldır hala dinmeyen bir acı olduğunu vurguladı ve “Tarih boyunca halkı birbirine yabancılaştırmaya çalışanlara karşı ‘bir olacağız, kocaman olacağız, diri olacağız’ diyoruz. Kazanlarımızı kaynatırken 4 kapı 40 makamın da öğrettiği gibi, 72 millete bir gözle bakacağız. Deyişlerimizi daima bir ağızdan söyleyeceğiz. Aşuremiz bedenimize şifa, soframıza bolluk, derdimize derman, hepimize helal olsun. Allah lokmamızı kabul etsin. Hızır, yoldaşınız olsun” dedi.

CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel geçmişe atıfta bulundu: Türkiye Cumhuriyeti Devleti Alevilerle helalleşmek zorundadır

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir