CHP lideri Kemal Kılıçdarığlu, YSK’da olmayan seçmen bilgilerine nasıl ulaştığını anlattı

CHP lideri Kemal Kılıçdarığlu, YSK'da olmayan seçmen bilgilerine nasıl ulaştığını anlattı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamayla seçimlerde 400-500 bin tanıdık olmayan uyruklunun oy kullanacağı iddialarını yalanlayarak, “Bizim elimizdeki seçmen bilgileri Yüksek Seçim Kurulu’nun elinde de değil, her bir seçmeni, başta sandığa gidip oy kullanacak seçmenleri de biliyoruz, evlerini, adreslerini de biliyoruz, doğum yerlerine de bakıyoruz. Suriye doğumlu, Afganistan doğumlu, hepsine bakıyoruz, dolayısıyla kimlere yurttaşlık verildiğini de oradan çıkarabiliyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

İÇİŞLERİ: VERİLERİ NEREDEN ALDIĞINI AÇIKLA

Bunun üzerine AK Parti ve İçişleri Bakanlığı, Kılıçdaroğlu’nun bilgileri nasıl tedarik ettiğini açıklamasını istememişti. Habertürk’ten Bülent Aydemir’in sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu, konu hakkında sessizliğini bozdu.

“VERİLERİ BİZ OLUŞTURDUK”

Kılıçdaroğlu, açıklamalarında şunları söyledi: “2001’den bugüne dek kim, hangi sandıkta oy kullandı? Önümüzdeki seçimlerde kaç genç, hangi sandıkta oy kullanacak. Bununla ilgili verileri biz oluşturduk. YSK’dan gelen listeler vardı. Bunların analizini yaptık. bir ekibimiz var. 100 küsur yaşında olup, hayatında ilk olarak oy kullananlar çıktı.

“SEÇİM GÜVENLİĞİNİ SAĞLAMAK BİZİM HAKKIMIZ”

Biz bunları saptadık ve reel olmadığını ortaya koyduk; YSK’ya bildirdik, onlar da iptal ettiler. Tercih güvenliğini sağlamak ve kimin hangi sandıkta oy kullanacağını anlamak bizim hakkımızdır. Seçim güvenliğini sağlamaksa bütün verilere sahip olmaktan geçer. Hiçbir partinin sahip olmadığı verilere sahibiz biz. Bir De bu geçmişi de kapsıyor.

“BİZ GÖREVİMİZİ YAPIYORUZ”

Aslında bir siyasi partinin yapması gerekeni yapıyoruz. Var olan iktidar halka, bize, topluma güven vermiyor. Yurttaş seçim güvenliği konusunda endişe duyuyor. Biz bu kaygıları gidermek için vatandaşa bunları söylüyoruz. İki arkadaşımız basın toplantısı yaptı. Bu verilerin hepsi orada, kamuoyuyla paylaşıldı. Düşünebiliyor musunuz? Nüfus işlerinden YSK’ya data geliyor. Kişinin adı var, soyadı yok. Devletteki çürümeye bakın. Ne aramak yani; adı var soyadı yok? Benim bildiğim Türkiye’de herkesin soyadı var. Biz bunların hepsini değerlendiriyoruz. Endişe duyduklarımızı YSK’ya gönderiyoruz. YSK da bunları iptal ediyor zaten. Biz işimizi yapıyoruz. Keza şunu da yapıyoruz; kaç kişinin yabancı bir ülkede doğup Türkiye’de kaç kişinin vatandaş olduğunu da çıkarıyoruz. (Suriyeli seçmen var mı?) 100 küsur bin yurttaş olmuş kişi var. Bunların içinde seçmen de var. Bütün bunları da çıkarıyoruz. Biz görevimizi yapıyoruz.

sizlere ebayturkiye.com farkıyla sunulmuşturBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir